Bani de liceu sau cum eșuează o intenție bună

Autor: Matei Ion
Data publicării:
Documentul necesar obținerii sprijinului financiar costă mult prea mult
Documentul necesar obținerii sprijinului financiar costă mult prea mult
Un program derulat de Ministerul Educației dorește să vină în sprijinul elevilor de liceu însă se poticnește în chestiuni tehnice.

Este vorba despre un sprijin financiar care se acordă elevilor de liceu care provin din familii defavorizate și care primesc lunar 250 de lei.

Acest ajutor este oferit familiilor care nu au un venit mai mare de 500 de lei pe lună pe membru de familie.

Cu acest program există o problemă și anume faptul că părinții și frații majori trebuie să dea declarații pe proprie răspundere că îndeplinesc cerințele privind veniturile, declarație care trebuie autentificată la notar unde acest document costă între 25 și 75 de lei.

Alocațiile copiilor, majorate de azi. La cât au ajuns

Dat fiindcă acest program se adresează unotr categorii deoasebit de sărace pentru care fiecare leu contează enorm, obținerea acestor declarații devine o sarcină greu de suportat mai ales în cazul în care este vorba despre doi sau mai mulți copii.

Din informațiile noastre, furnizate anul trecut în această perioadă de părinți și confirmate de câțiva notari, tariful pentru o declarație este între 25 și 75 de lei, ceea ce înseamnă că, în cazul familiilor cu doi sau mai mulți adulți care trebuie să o completeze, suma necesară autentificării devine semnificativă.

Toate încercările de a ușura situația aceasta s-au pierdut în hățișul birocratic care stăpânește instituțiile statului român.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Bani, lei / Foto: Agerpres
Poluare / FOTO: Freepik
Broker de bursă / Foto: Freepik
Factură energie
foto: pexels.com
Contabilitate / Foto: Freepik
La benzinărie / FOTO: Freepik
Bitcoin / Foto: Freepik

Bitcoin se prăbușește sub 87.000 de dolari. Ce s-a întâmplat

Marți, dolarul a rămas stabil, în timp ce investitorii...

Google / Foto: Unsplash
Stații de încărcare / FOTO: Freepik
Ședință de Guvern / Foto: gov.ro
La bursă / FOTO: Freepik
Vladimir Putin și Donald Trump / Foto: kremlin.ru
Dolari / FOTO: Unsplash
Angajați / Foto: Freepik
Criptomonede
Credit ipotecar / Foto: Freepik
Sediul Ministerului Finanțelor / Foto: Silviu Matei / Agerpres
foto: pexels.com
Donald Trump
Foto: pexels.com
Nvidia / FOTO: Freepik
Lansarea dronei germane Rheinmetall KZO în timpul exercițiului Iron Wolf II în Lituania / Foto: NATO / Flickr
Alegeri în Germania / FOTO: Freepik
Vladimir Putin / Foto: kremlin.ru
pexels.com
Donald Trump
Foto: Pexels.com
Contabil

pixel