Bilanț COVID-19. Totul crește: numărul de pacienți, cel al cazurilor noi

Autor: Simona Haiduc
Data actualizării:
Data publicării:
Bilanţ COVID-19 din 4 septembrie 2021, în România
Bilanţ COVID-19 din 4 septembrie 2021, în România
Până astăzi, 24 august, pe teritoriul României au fost confirmate 1.092.122 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 1.052.478 de pacienți au fost declarați vindecați. În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 782 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv.

Până astăzi, 34.439 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat. În intervalul 23.08.2021 (10:00) – 24.08.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 14 decese (8 bărbați și 4 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitale din județele Alba, Bacău, Cluj, Constanța, Dolj, Gorj, Hunedoara, Iași, Mehedinți, Mureș, Suceava, Timiș, Vrancea. 

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 20-29 ani, 2 la categoria de vârstă 40-49 ani, 1 la categoria de vârstă 50-59, 2 la categoria de vârstă 60-69 ani, 4 la categoria de vârstă 70-79 ani și 4 la categoria peste 80 de ani.

13 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar 1 pacient decedat nu a prezentat comorbidități. Nu sunt raportate decese anterioare intervalului de referință.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 1.476. Dintre acestea, 205 sunt internate la ATI. 

Citește și Bilanț COVID-19. Peste 1300 de persoane spitalizate, aproape 200 la ATI
 
Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 8.996.339 de teste RT-PCR și 2.249.366 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 15.418 teste RT-PCR (6.838 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 8.580 la cerere) și 24.707 teste rapide antigenice. 

Pe teritoriul României, 4.272 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 1.523 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 60.391 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 64 de persoane.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Indici bursieri
Tanczos Barna, ministrul Finanțelor
Emmanuel Macron
Elon Musk / sursa: Wikimedia Commons
Sursa: Reuters
IMagine cu rol ilustrativ / Foto: Arhivă
Foto ilustrativ: pexels.com

Volkswagen a doborât recordul la vânzările de... cârnaţi

Activităţile de bază cu automobile poate că sunt în...

Euro și lei / Foto: Oana Pavelescu

Curs BNR. Leul pierde teren la început de săptămână

Banca Națională a publicat cursul leului valabil pentru...

Date BVB
O femeie alimentează mașina la o benzinărie
Marco Rubio / FOTO: Wikipedia
Premierul Mark Carney / FOTO: Wikipedia
Fabrică auto

Ford, investiție uriașă în Germania! Cu un scop declarat

Ford va injecta până la 4,4 miliarde de euro (aproape...

Titluri Tezaur / FOTO: Pagina de Facebook a Ministerului Finanțelor

O nouă ediție a titlurilor TEZAUR: Premieră pentru români

Dobânzile anuale aferente sunt de 6,80%, 7,50% și,...

Japonia / FOTO: Freepik
Butoaie cu petrol / Foto: Freepik

Prețul petrolului, în scădere. Investitorii au cedat nervos

Prețurile petrolului au scăzut luni, pe fondul...

În gară / FOTO: Freepik

Călători despăgubiți pentru că trenurile au întârziat

Creștere semnificativă a plângerilor pasagerilor.

Exploatarea din perimetrul ZOHR
Stejara Pircan, Senior VP eMAG pentru România, Bulgaria și Ungaria
Știrile dimineții
Inquam Photos / George Calin
Tancuri Leopard 2 produse de Germania / Foto: NATO / Flickr
Terenuri / Foto: Freepik
BVB
Rusia - SUA / FOTO: Freepik

Ce înseamnă schimburile comerciale dintre SUA și Rusia

Donald Trump a amenințat Rusia cu taxe vamale vineri,...


pixel