Bilanțul celei de-a treia ediții de titluri de stat FIDELIS din 2024

Autor: Mihai Ciobanu
Data publicării:
Fidelis
Fidelis
Ministerul Finanţelor a prezentat bilanțul celei de-a treia ediții FIDELIS din 2024.

Suma totală investită în a treia ediție a Programului FIDELIS din 2024 a fost de peste 2,17 miliarde de lei. Emisiunile în euro au fost cele mai accesate în cadrul acestei ediții, cu un total de peste 245,947 milioane euro. Astfel, emisiunea în euro cu scadența la 1 an și dobânda de 4%, a avut un total de peste 129,178 milioane de euro, echivalentul a 645,890 milioane lei, plasați în cele 3.531 de ordine. A doua emisiune în euro, cu scadența la 5 ani și dobânda de 5%, a avut un total de peste 116,769 milioane euro, echivalentul a 583,847 milioane lei, plasate în 3.022 de ordine.

În ceea ce privește emisiunile în lei, investitorii au plasat peste 668,941 milioane lei, în 6.686 de ordine. Emisiunile titluri de stat în lei, au avut scadențe de 1 an și 3 ani și dobânzi anuale anuale de 6%, respectiv 6,85%.

Reamintim că valoarea nominală a unui titlu de stat Fidelis este de 100 de lei pentru emisiunea în lei și 100 de euro pentru emisiunea în euro, iar pragul minim de subscriere este de 5.000 de lei, respectiv 1.000 de euro.

Cei care investesc în titlurile de stat Fidelis se bucură de facilități precum:

  • posibilitatea de a vinde titlurile înainte de maturitate, primind dobândă aferentă perioadei de deținere;
  • câștigurile cumulate din dobânzi și profituri sunt neimpozabile;
  • flexibilitate în administrarea și diversificarea portofoliului.

În cele 3 ediții lansate în acest an, investitorii au plasat peste 7,16 miliarde lei prin 30.767 subscrieri, iar eroii celor 3 ediții din 2024 sunt cei 4.419 de donatori investitori care au investit peste 674 milioane de lei.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Foto: Freepik.com
Banca Națională a României
Donald Trump
Un început frumos
Gabriela Nistor, CEO Salt Bank
Hollywood / sursa foto: Pexels.com
Versace și alte mărci de lux vor fi vândute unei multinaționale americane
Prosumatori. Foto: Freepik.com
Bani
ANAF / Foto: Oana Pavelescu
Cip / sursa foto: Freepik.com

Google atacă dominația Nvidia și lansează Ironwood

Alphabet dezvăluie cipul Ironwood, dedicat exclusiv...

Apple

Panică majoră la Apple. Gest disperat al companiei

Gigantul american din domeniul tehnologiei Apple a...

Project 2025 / Foto: DonkeyHotey / Flickr
Totul crește / FOTO: Freepik
Mihai Daraban
electricitate
O persoană numără bani / Foto: DCBusiness
Peter Navarro și Donald Trump
La benzinărie / FOTO: Freepik
Francois Villeroy de Galhau / FOTO: Wikipedia
Reciclare / Foto: Freepik
Bebeluș / FOTO: Freepik
Bogdan Ivan
Sigla Renault
Dolari / Foto: Freepik

Dolarul își revine din amețeală și urcă în fața euro

Dolarul american și-a recăpătat din avânt, după ce...

Nu toți acceptă însă / FOTO: Freepik

China caută aliați împotriva tarifelor impuse de SUA

O încercare ce se dovește însă destul de dificilă. 

Foto: Freepik.com

Acțiunile chineze ar putea fi radiate din SUA

Un risc crescut, dar fără măsuri iminente.

Depozit

pixel