Praid primește 19,5 milioane lei ajutor de stat pentru refacerea după inundații
Ministerul Economiei a anunțat...
Vaccinurile bazate pe tehnologia acidului ribonucleic mesager (ARNm) se folosesc de instrucţiuni genetice ale virusului pentru a construi un fragment al virusului, împotriva căruia organismul declanşează răspunsul imunitar.
BioNTech a precizat că intenţionează să dezvolte un vaccin sigur şi cu o eficienţă ridicată pe bază de ARN mesager, care să garanteze o imunitate pe termen lung împotriva malariei. Compania analizează totodată modalităţile de a instala o facilitate de producţie în Africa, unde să poată fi fabricate vaccinuri de tip ARNm, se mai precizează în comunicat.
Expert: Deficitul de 2,96% la 6 luni este ANORMAL DE MARE
Compania germană, cu sediul în oraşul Mainz, s-a asociat cu gigantul farmaceutic american Pfizer, dezvoltând împreună unul dintre primele vaccinuri pe baza ARN mesager împotriva noului coronavirus care au fost aprobate pentru utilizare la nivel global.
BioNTech a încasat venituri de 270,5 milioane de euro în 2020 doar de pe urma vaccinului împotriva COVID-19.
Malaria este o boală infecţioasă care poate pune viaţa în pericol, fiind provocată de paraziţi transmişi la om prin înţepătura femelei ţânţarului anofel. Poate fi prevenită şi este tratabilă.
Cu toate acestea, malaria este considerată una dintre cele mai periculoase boli infecţioase din lume. În 2019, Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS) a înregistrat 229 de milioane de cazuri şi peste 400.000 de decese asociate, cele mai multe în rândul copiilor cu vârste sub cinci ani.
Africa, unde s-au înregistrat 94% din totalitatea cazurilor recente de malarie, este pe departe continentul cel mai grav afectat de această maladie.
Oamenii de ştiinţă lucrează de mai multe decenii la crearea unui vaccin eficient împotriva malariei, dar niciunul nu a fost autorizat până în prezent.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Ministerul Economiei a anunțat...
Începând cu 1 iulie 2025,...
Ministerul Finanțelor lansează...
Analistul economic Adrian...
Ministrul Energiei, Sebastian...
România a ajuns să aibă unele...
ASF actualizează normele privind simularea situațiilor...
ANAF a descoperit o fraudă...
Producţia de cărbune a României...
Președintele Donald Trump a...
Platforma de mesagerie...
Peste 100 de pompieri greci...
Afirmaţia vehiculată în spaţiul...
Carburanții se scumpesc din nou...
Orice creştere de TVA, chiar...
Fraudă de 1,8 milioane de lei cu o firmă de tip...
Preşedintele Nicuşor Dan discută, în această dimineaţă,...
Tarifele comerciale vor afecta...
Calendarul fiscal al lunii...
Spitalul Clinic de Urgență...
Tot mai multe firme aflate la început de drum sau cu...