Luni, 16 iunie, data limită pentru depunerea mai multor documente la ANAF - Lista
Calendarul fiscal al lunii...
O orientare pe care BTC/USD a păstrat-o și în dimineața zilei de astăzi, cu un nou vârf la 71.477 de dolari, în creștere cu aproape 5% față de ieri. Un salt care a avut un impact pozitiv asupra pieței cripto, unde unele monede, precum Dogecoin și Shiba Inu au crescut cu +18% și, respectiv, cu +8% în decurs de 24 de ore.
Cu toate acestea, nicio știre anume nu pare să se afle la originea acestei mișcări ascendente. Pe de altă parte, pot fi observați mai mulți factori pozitivi, cum ar fi intrările în ETF-urile americane la vedere BTC, care rămân solide, cu intrări de fonduri de 164 de milioane de dolari luni, după aproape 1 miliard de dolari săptămâna trecută.
Perspectiva ca Donald Trump să câștige alegerile prezidențiale din SUA este, de asemenea, un factor pozitiv pentru BTC, fostul președinte fiind de departe candidatul favorit al comunității cripto.
De reținut că, începând de astăzi, atenția comercianților cripto se va îndrepta mai mult către calendarul economic, fiind așteptate câteva statistici importante până la sfârșitul săptămânii, inclusiv încrederea consumatorilor, indicele prețurilor PCE sau raportul NFP.
Din punct de vedere tehnic, creșterea Bitcoin de ieri își găsește o justificare clară, un semnal optimist major fiind confirmat ieri, când media mobilă pe 50 de zile a crescut peste media mobilă pe 200 de zile.
Acest semnal, numit „Crucea de Aur”, este adesea prevestitor al unor importante tendințe în creștere. Dacă Bitcoin va continua să urce pe scara valorică, următorul obstacol de luat în considerare va fi zona de 72.000 de dolari, înaintea maximului istoric marcat la începutul acestui an, de aproximativ 73.800 de dolari.
În cazul în care Bitcoin revine sub 70.000 USD, primele suporturi de urmărit vor fi zonele de 66.500 USD și 65.000 USD.
Prin urmare, un nou record istoric pare mai la îndemână decât oricând pentru Bitcoin, iar calendarul economic încărcat din această săptămână ar putea oferi catalizatorii necesari pentru ca acest lucru să devină realitate.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Calendarul fiscal al lunii...
Tot mai multe firme aflate la început de drum sau cu...
Producţia de gaze naturale utilizabile a României a...
Deputatul Radu Miruţă (USR) anunţă că o alunecare de...
Săptămâna 9-13 iunie 2025 a...
Fondurile de pensii facultative...
Producătorul de accesorii tech...
Liderii celor mai...
Iranul analizează în mod serios...
Aurul continuă să fie...
Tensiunile geopolitice din...
În urma zvonurilor privind o...
Andreea Raicu, probabil una...
CFR Călători trage un semnal de...
Toți contribuabilii, inclusiv...
Noile cărți electronice de identitate, emise cu...
România a produs, în primele...
Ilie Boloja atrage atenția că România se confruntă cu o...
După ce și-a câștigat un nou mandat cu mesajul...
Activiștii anti-turism de masă...
A fost depus la Senat un...
Restricțiile impuse de China...
Agenţia pentru Energie Nucleară din Kazahstan a anunţat...
Renault Group a lansat două...