BNR: Soldul creditului neguvernamental a crescut cu 0,7%

Autor: Delia Gheață
Data actualizării:
Data publicării:
Date ROBOR și IRCC
Date ROBOR și IRCC
Sunt date publicate marți de Banca Națională a României. 

Soldul creditului neguvernamental acordat de instituţiile de credit a crescut, în luna decembrie 2023, cu 0,7% faţă de noiembrie 2023 (0,5% în termeni reali), până la nivelul de 387,077 miliarde de lei, conform datelor publicate marţi de Banca Naţională a României.

Creditul în lei, cu o pondere de 68,4% în volumul total al creditului neguvernamental, s-a majorat cu 0,7%, iar creditul în valută exprimat în lei, cu o pondere de 31,6% în totalul creditului neguvernamental, a crescut cu 0,9% (evoluţie similară în cazul exprimării indicatorului în euro).

Comparativ cu aceeaşi perioadă a anului 2022, creditul neguvernamental a înregistrat o creştere de 6,4% (-0,2% în termeni reali), pe seama majorării cu 5,8% a componentei în lei (-0,8% în termeni reali) şi cu 7,9% a componentei în valută exprimată în lei (7,3% în cazul exprimării indicatorului în euro).

Creditul guvernamental a înregistrat o creştere de 1% în ultima lună a anului trecut, faţă de luna noiembrie 2023, până la 196,585 miliarde de lei. În raport cu decembrie 2022, acesta s-a majorat cu 12,3% (5,3% în termeni reali).

Masa monetară în sens larg (M3) a înregistrat, la sfârşitul lunii decembrie 2023, un sold de 667,757 miliarde de lei. Aceasta a crescut cu 3% (2,8% în termeni reali) faţă de luna noiembrie 2023, iar în raport cu decembrie 2022 s-a majorat cu 10,7% (3,9% în termeni reali). 

Citește și BERD a vândut peste 200.000 de acţiuni la Electrica

Citește și Saxo Bank: Niciodată viitorul nu a arătat mai sumbru ca acum

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Oameni pe stradă / Foto: DCBusiness
Contabil / Foto: Freepik

ANAF clarifică o dilemă frecventă privind SAF-T

Tot mai multe firme aflate la început de drum sau cu...

Gaze naturale

România a importat cu 72% mai mult gaz în 2025

Producţia de gaze naturale utilizabile a României a...

Cariera Tismana

20 de hectare de pădure s-au surpat la mina Tismana

Deputatul Radu Miruţă (USR) anunţă că o alunecare de...

Bursa de Valori București
Pilonul III de pensii
Anker PowerCore 10000
Donald Trump la summitul G7 din 2028
Srâmtoare Ormuz
Platină
Lingouri de aur
Sediul Hidroelectrica
Hidroelectrica
Trenuri
ANAF

Buletinul electronic creează mai mult probleme românilor

Noile cărți electronice de identitate, emise cu...

Lucrător din industria petrolieră / FOTO: Freepik
Praid / Foto: Alex Nicodim / Inquam Photos
Ilie Bolojan

Bolojan: Deficitul bugetar mare nu mai poate fi susținut

Ilie Boloja atrage atenția că România se confruntă cu o...

Donald Trump

MAGA, divizată din cauza războiului Israeliano-Iranian

După ce și-a câștigat un nou mandat cu mesajul...

Freepik.com
Freepik.com
Bani. Freepik.com
Uzină Ford / Foto: Flickr
Ucraina se aşteaptă ca viitorul pachet de sancţiuni europene contra Moscovei să vizeze şi compania de stat Rosatom

Rosatom construiește prima centrală nucleară din Kazahstan

Agenţia pentru Energie Nucleară din Kazahstan a anunţat...

Uzinele Dacia
Donald Trump și Elon Musk

pixel