Boeing a pierdut 4,9 miliarde de dolari

Autor: DCBusiness Team
Data actualizării:
Data publicării:
O perioadă grea pentru compania americană
O perioadă grea pentru compania americană
Operatorul indonezian de transport aerian Garuda Indonezia a anulat un contract cu Boeing în valoare de 4,9 miliarde de dolari. 

Conform contractului, Boeing urma să livreze companiei indoneziene 49 de avioane de pasageri 737 MAX 8. Operatorul a renunțat însă la serviciile gigantului industrial american, evocând preocuparea pentru siguranța pasagerilor.

”Am trimis o scrisoare celor de la Boeing cu rugămintea de a anula comanda. Clienții Garuda și-au pierdut încrederea și nu vor să mai zboare cu 737 MAX”, a declarat directorul societății indoneziene, care a primit deja unul dintre aeronavele comandate. Ce se va întâmpla cu aparatul nu s-a decis încă.

Citește și Niciun avion Boeing 737 MAX nu mai are voie să zboare în Europa

Un avion 737 MAX al companiei Ethiopian s-a prăbușit în 10 martie 2019 cu peste 140 de pasageri la bord, după ce, în octombrie anul trecut, un aparat din aceeași clasă a avut aceeași soartă nefericită. În ambele cazuri, accidentele s-au produs în la scurt timp de la decolare.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Militari / Foto: Ministerul Apărării din Germania
Semnare contract. Foto: Pexels.com
Gaze cu efect de seră / Foto: Freepik
S&P Global

S&P retrogradează Franța la A+ pe fondul riscurilor fiscale

S&P Global Ratings a tăiat, printr-o acțiune...

Blocul din Rahova unde a avut explozia din cauza unei acumulări de gaze / Foto: Tudor Pană / Inquam Photos
Licitație ANAF pentru lucruri confiscate
ArcelorMittal
Banca Naționala a României
Electrovalvă montată pe o țeavă de gaze / Foto: Octav Ganea / Inquam Photos
Companii din energie, amendate. Foto: Ron Lach - Pexels
Blocul din cartierul bucureștean Rahova, distru de o explozie provocată de o acumulare de gaze / Foto: Tudor Pană / Inquam Photos
Bani și aur
Rezultate pozitive pentru Euroins România
Adrian Nica, șeful ANAF
Contabili / Foto: Freepik

Aurul urcă, încrederea scade – explicația lui Mircea Coșea

Când piețele încep să nu mai aibă încredere în monede,...

Rovinietă
Vot în Parlamentul European
Freepik.com
Cseke Attila
Foto arhiva: Reuters
Flacără la aragaz / Foto: Freepik

Producţia de gaze a României scade, importurile explodează

Producția internă de gaze naturale a scăzut, iar...

ANAF / Foto: DCBusiness

Un nou trend ANAF: decizii de impunere cu sume estimate

Contribuabilii, în multe cazuri, întârzie cu depunerea...

Cladire de birouri. Foto: Pexels.com
Parcare. Foto: Freepik.com
Metrou Unirii 2

Guvernul a aprobat bugetul Metrorex. Care sunt cifrele

În şedinţa de joi, 16 octombrie, a Executivului, a fost...


pixel