Bombă americană! Știe singură ce trebuie să facă

Autor: DCBusiness Team
Data publicării:
I se dau coordonate și acționează singură
I se dau coordonate și acționează singură
Comandamentul pentru operațiuni speciale al Statelor Unite (USSOCOM) împreună cu departamentul similar al US Air Force (AFSOC) au efectuat prima etapă de testare a bombei de aviație GBU-69/b SGM, care se remarcă prin dimensiunile ei compacte și greutatea redusă.

Acest tip de arme compacte vor intra în dotarea aparatelor zburătoare fără pilot sau a avioanelor care nu sunt adaptate pentru transportul de bombe de aviație. În pofida dimensiunilor lor, aceste dispozitive trebuie să dețină o putere de distrugere considerabilă. La GBU-69/B se lucrează din 2016 - odată desprinsă de aparatul-purtător, ea poate plana pe o rază de 37 de kilometri.

În funcție de informațiile primite de la ”centru”, ea își poate corecta singură traiectoria de zbor chiar în timpul misiunii, adică după lansare.

Citește și Spaima lumii! Este cea mai puternică rachetă de pe pamânt!

Produsă de compania Dynetics, bomba are o lungime de 1,06 metri și un diamentru de 11,4 centimetri. Este echipată cu un sistem de comunicare theX-Net.

Experții americani au calificat prima etapă de testare, unde a fost folosit pentru transport un avion model AC-130, drept o mare reușită. Faza următoare presupune utilizarea dronelor.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Semnarea acordului Mercosur. Foto: Agerpres

Acordul UE - Mercosur, semnat. Principalele declaraţii

Uniunea Europeană şi Mercosur au semnat sâmbătă la...

Freepik.com
Foto: pesa.pl

Două noi rame PESA ajung duminică la Bucureşti

Două rame electrice regionale PESA sunt în curs de...

Foto: Freepik.com
Document. Foto: Freepik.com
Freepik.com

Acordul Mercosur, semnat sâmbătă în Paraguay

Paraguay găzduieşte ceremonia de semnare a acordului...

Freepik.com
Moscova / Foto: Freepik
Strângere de mână / FOTO: Freepik

Avantajele şi dezavantajele acordului UE - Mercosur. Analiză

Acordul de liber schimb dintre UE şi Mercosur are o...

Birou. Foto: Freepik.com

Prăpastie salarială: 12.931 lei în IT vs 3.403 lei în HoReCa

IT-ul rămâne lider la salarii: peste 12.900 lei net, de...

Bani
China. Foto: Freepik.com
Muncitori instalează panouri solare / Foto: Freepik
e-Factura
Bursa de Valori București
Foto: Pexels.com
Stâlpi de înaltă tensiune / Foto: Freepik

China a suspendat importurile de energie electrică din Rusia

China a suspendat importurile de energie electrică din...

Încărcare mașină electrică / sursa foto: Freepik.com
Foto: pexels.com
Hacker. Freepik.com
Foto: Freepik.com
Freepik.com
Vladimir Putin / Foto: Kremlin

pixel