Brexit. Bursa pariurilor. Ce șanse mai sunt ca MB să rămână în UE

Autor: Matei Ion
Data publicării:
Donald Tusk apreciază că mai sunt ceva șanse ca Brexit-ul să nu se producă
Donald Tusk apreciază că mai sunt ceva șanse ca Brexit-ul să nu se producă
Preşedintele Consiliului European, Donald Tusk, consideră că şansele ca Regatul Unit să rămână în interiorul Uniunii Europene sunt de 20-30%, în condiţiile în care britanicii au început abia după referendumul din iunie 2016 o dezbatere reală privind părăsirea sau rămânerea în blocul comunitar, transmite vineri Reuters. 

Într-un interviu acordat cotidianului polonez Gazeta Wyborcza, Tusk a sugerat organizarea unui nou referendum privind Brexitul, dat fiind precedentul reprezentat de faptul că britanicii au organizat deja două plebiscite privind Europa, dintre care primul în 1975. 

Dacă în 2016 a fost posibilă schimbarea deciziei luate în 1975, atunci ar trebui să fie posibilă organizarea unui al doilea referendum privind Brexitul, a subliniat fostul premier polonez, care şi-a exprimat de mai multe ori dezamăgirea faţă de rezultatul referendumului din 2016, când 52% dintre britanici s-au pronunţat pentru ieşirea din UE. 

''Adevărata dezbaterea asupra consecinţelor Brexitului nu a început înaintea sau în timpul campaniei pentru referendum, ci după vot. Astăzi rezultatele probabil ar arăta diferit'', a continuat Donald Tusk. 

''Paradoxal, chiar Brexitul este cel care a dus la o mişcare proeuropeană în Regatul Unit. Astăzi, şansele de a nu mai exista niciun Brexit sunt de 20-30%. Este mult'', a explicat el. 

Regatul Unit al Marii Britanii şi Irlandei de Nord va participa la alegerile pentru Parlamentul European (23-26 mai) ca urmare a amânării Brexitului până la 31 octombrie cel târziu. 

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Râul Corund se scurge în salina Praid / Foto: Alex Nicodim / Inquam Photos
Impozite și taxe / Foto: Freepik
Bancnote lei / sursa foto: Freepik.com / Vlad Ispas
Adrian Negrescu
Dosare
Sebastian Burduja
Factura. Freepik.com
Criză economică / Foto: Freepik

ASF se pregătește de noi scenarii de criză

ASF actualizează normele privind simularea situațiilor...

Ghișeu
Haine puse pe umerașe
Cărbune
Un agent al temutei ICE escortează o persoană pentru a fi expulzată / Foto: ICE
WhatApp / Foto: Freepik
Incendiu Grecia / Foto: iefimerida.gr / Facebook
Sediul ANRE
La benzinărie / FOTO: Freepik
Turkstream / Foto: botas.gov.tr
Sala de ședință din clădirea Guvernului
Sebastian Burduja
Foto: Freepik.com
Foto: Mihai Ciobanu

Firme tip "conductă", în vizorul ANAF

Fraudă de 1,8 milioane de lei cu o firmă de tip...

Nicușor Dan, președintele României

Discuţii Nicuşor Dan - sindicate, la Palatul Cotroceni

Preşedintele Nicuşor Dan discută, în această dimineaţă,...

Conferință la BCE / FOTO: BCE
Documente ANAF. Freepik.com
Renault / FOTO: Unsplash
Oameni pe stradă / Foto: DCBusiness
Contabil / Foto: Freepik

ANAF clarifică o dilemă frecventă privind SAF-T

Tot mai multe firme aflate la început de drum sau cu...


pixel