ANAF se uită la vânzările second hand. Când plătești taxe și când nu
Vânzarea bunurilor personale...
Sofia a neutralizat un cont deschis la o bancă bulgară prin care tranzitau bani ai companiei naţionale venezuelene PDVSA spre alte ţări, a detaliat procurorul general Sotir Ţaţarov.
"Este vorba de milioane de euro", a precizat directorul Agenţiei Naţionale de Securitate a Bulgariei, Dimităr Gheorghiev, în timpul unei conferinţe de presă la Sofia. Bulgaria, care a fost alertată de Washington, "verifică tot sistemul său bancar pentru a şti dacă au fost primite alte transferuri din Venezuela şi dacă sume au fost transferate în străinătate", a adăugat el.
SUA au adoptat sancţiuni împotriva regimului chavist al lui Nicolas Maduro şi îl susţin pe preşedintele Parlamentului venezulean, Juan Guaido, care s-a autoproclamat preşedinte interimar al Venezuelei la 23 ianuarie şi a fost recunoscut de circa 50 de state.
"Obiectivul este de a ne asigura că bogăţia poporului venezuelean nu a fost furată" în avantajul regimului Maduro, a dat asigurări ambasadorul SUA în Bulgaria, Eric Rubin.
Citește și: Căutătorii de aur ai lui Maduro. Viața ca-n Vestul Sălbatic
Potrivit Procurorului General, contul suspect, care cuprinde conturi secundare, a fost deschis de un avocat bulgar cu dublă cetăţenie. "Transferurile de pe acest cont nu au nimic de-a face cu activităţile sale de avocat", a subliniat el. Avocatul, susceptibil de a fi urmărit pentru "spălare de bani", nu se află în prezent în Bulgaria, a precizat Procurorul General.
Fondurile transferate prin Bulgaria serveau în mod oficial la finanţarea de activităţi sportive sau la cumpărarea de produse alimentare, ceea ce Washingtonul contestă.
Carlos Paparoni, preşedintele Comisiei de Finanţe a Adunării Naţionale venezuelene şi apropiat al lui Guaido, a anunţat duminică pe contul său de Twitter că PDVSA a încercat să deturneze fonduri publice via Bulgaria.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Vânzarea bunurilor personale...
Negocierile de pace dintre...
Programul Rabla Auto 2025 se...
Fermierii români vor beneficia de un sprijin financiar...
Producătorul german Quantum...
Președintele României a semnat...
Moneda națională a înregistrat...
Creşterea accentuată a...
Criza energetică declanșată în...
Ministerul Finanțelor...
Producția industrială a...
Veşti bune pentru românii care au credite în lei...
Pensia medie lunară a crescut...
În trimestrul III al anului 2025, rata de ocupare a...
Bursa de la New York a închis...
Ministerul Finanțelor...
BCE menține dobânzile pe...
Producătorii auto din Germania...
Cum a redus Grecia deficitul de...
Bursa de la București începe...
Senatul dezbate şi votează,...
Alocațiile pentru copii rămân...
Persoanele asigurate în baza...
Campioană de un deceniu la...