Bulgaria trebuie să-şi modernizeze forţele navale, cere premierul Denkov

Autor: Delia Gheață
Data actualizării:
Data publicării:
Premierul Bulgariei / FOTO: https://www.government.bg/en/Press-center/
Premierul Bulgariei / FOTO: https://www.government.bg/en/Press-center/
Ministerul bulgar al Apărării a confirmat că urmează să achiziţioneze rachete anti-navă, dar fără a oferi detalii.

"Bulgaria a început să-şi echipeze garda de coastă cu rachete", pentru ca "nimeni să nu îndrăznească să se apropie de oraşele noastre de la Marea Neagră", a anunţat vineri premierul bulgar Nikolai Denkov, citat de agenţia Novinite, (referindu-se la echiparea forţelor navale - n. red), afirmaţie făcută într-un dialog pe Facebook cu utilizatori ai reţelei de socializare.

El a subliniat că Bulgaria trebuie să-şi modernizeze forţele navale astfel încât acestea să fie suficient de bine pregătite pentru apărarea ţării, în contextul agresiunii ruse contra Ucrainei.

Noul premier bulgar, un politician pro-occidental şi susţinător al ajutorului militar pentru Ucraina, spre deosebire de preşedintele Rumen Radev care se opune acestui ajutor, a motivat că Ucraina trebuie susţinută în toate modalităţile posibil pentru ca linia frontului şi agresorul rus să rămână cât mai departe de frontierele bulgare.

"Politicienii ruşi au spus în mod repetat că, după Ucraina, urmează republicile baltice şi (Republica) Moldova. A venit momentul ca cetăţenii bulgari să deschidă ochii să vadă că există un agresor care vrea să-şi recâştige influenţa imperială", a susţinut premierul Nikolai Denkov.

"Deocamdată nu vedem o ameninţare directă pentru porturile bulgare, dar forţei i se răspunde prin forţă. De aceea am început să cumpărăm rachete pentru garda de coastă, pentru ca nimeni să nu îndrăznească să se apropie de oraşele noastre de la Marea Neagră", a indicat şeful guvernului de la Sofia.

Ministerul bulgar al Apărării a confirmat pentru agenţia EFE că urmează să achiziţioneze rachete anti-navă, dar fără a oferi detalii. Conform acestui minister, motivul deciziei îl reprezintă activarea flotei ruse de la Marea Neagră după retragerea Rusiei din acordul privind exportul cerealelor ucrainene şi impunerea unei blocade maritime ruseşti asupra Ucrainei.

Potrivit presei locale, guvernul bulgar a cerut de asemenea desfăşurarea unor sisteme de rachete anti-navă de către alte state membre ale NATO. Forţele navale bulgare au în prezent în dotare patru fregate, trei corvete şi mai multe dragoare de mine, majoritatea acestor nave fiind de producţie sovietică.

Citește și Bulgarii, nemulțumiți de estimarea de 1,5 miliarde de $ pentru vehiculele de luptă Stryker

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Ședința de Guvern / Foto: gov.ro
Curs valutar. Sursa: Freepik.com
prețul la gaze / Foto: Freepik
Finante. Freepik.com

Date INS: Creştere modestă a economiei României în 2025

Avans modest al PIB-ului României în 2025.

Sediul Ministerului Finanțelor / Foto: Silviu Matei / Agerpres
ANAF / Montaj foto: DCBusiness
Trafic intens pe autostradă / Foto: Freepik
Termocentrală

Grupul 6 de la Rovinari reintră oficial în producție

Rovinari pornește Grupul 6 – un pas decisiv pentru...

Foto: Oana Pavelescu
Nicușor Dan
Freepik.com
Codul Muncii. Freepik.com

Salariul minim creşte cu 11% în Ungaria

Premierul Ungariei, Viktor Orban, a anunţat joi...

Freepik.com

ANAF creşte numărul controalelor efectuate de la birou

ANAF, informare privind ţintele asumate în PNRR.

Asigurare auto RCA / Foto: Freepik
O unitate Gazprom / FOTO: Pagina de Telegram a companiei

Veniturile Rusiei din petrol şi gaze s-au prăbuşit

Veniturile Rusiei din petrol şi gaze au scăzut...

Date biometrice / Foto: Freepik

Modificări majore în procedura cazierului judiciar

Cazierul judiciar intră într-o nouă eră digitală, după...

Oleoductul Drujba
Calcule
Bursa de Valori București
London Metal Exchange / Foto: LME
Ursula von der Leyen
CEC Bank
Gaze
Reprezentanți ai Confederaţiei Patronale Concordia

pixel