A fost finalizat cel mai mare parc fotovoltaic construit în România prin PNRR
Ministrul Energiei, Sebastian...
Indicele BET-Plus, care arată evoluţia celor mai lichide 37 de acţiuni de la BVB, era în scădere cu 0,18%, în timp ce indicele BET-FI al SIF-urilor era pe minus cu 0,41%. BET-NG, indicele celor 10 companii din sectorul energetic şi al utilităţilor, indica o depreciere de 0,32%.
Totodată, indicele blue-chip extins BET-XT, al celor mai lichide 25 de titluri, consemna o scădere de 0,24%, iar reperul de randament al fondurilor de investiţii, BET-BK, cobora cu 0,25%.
Valoarea totală a schimburilor se ridica la 997.128 de lei (210.787 euro). Conform BVB, cele mai mari creşteri ale valorii acţiunilor le înregistrau companiile Digi Communications (+0,33%) şi BRD (+0,15%).
Citește și Bursa de Valori București a închis în scădere
Pe de altă parte, în scădere erau acţiunile: Vrancart (-1,86%), SIF Banat Crişana (-0,87%) şi SIF Muntenia (-0,58%).
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Ministrul Energiei, Sebastian...
Proiectele de acte normative...
ANAF, anunţ important pentru...
Trump îndulcește impactul...
Autoritățile caută cauza unuia...
Leul s-a menținut stabil față...
Donald Trump Jr. a participat...
Ministerul Finanțelor lansează...
Programul Rabla Auto 2025 vine...
Un raport al Bank of America (BofA) a scos în evidență...
Donald Trump sărbătorește...
Documentul a fost publicat în...
Băncile de pe Wall Street scapă...
General Motors recheamă aproape...
Engie România a anunțat...
Ministerul Investiţiilor şi...
La o solicitare formulată în limbaj obișnuit, ChatGPT...
Dolarul a scăzut luni, în absența unor schimbări reale...
Gigantul farmaceutic britanic AstraZeneca a anunțat...
Un experiement efectuat în câmpiile din sudul Chile, tot...
Adrian a câștigat echivalentul...
Un tur de orizont al pieței materiilor prime, pentru a...
Amazon (NASDAQ:AMZN) a reușit...
Uniunea Europeană a adoptat noi...