Pachetul fiscal va fi decis miercuri. Guvernul vrea legiferarea până pe 7 iulie
Guvernul se află în criză de...
La Paris, indicele CAC 40 a pierdut 2,46%, la Frankfurt, Dax a cedat 1,39%, iar la Londra, FTSE a afișat un recul de 1,77%. În același timp, indicele EuroStoxx 50 la zonei euro a abandonat 1,98%, FTSEEurofirst 300 a scăzut cu 1,54%, iar Stoxx 600 cu 1,59%.
Bursele europene au suferit deprecieri substanțiale în 2018, cele mai afectate fiind Londra (-12,48%) și Frankfurt (-18,26%), performanțe negative care nu au mai fost înregistrate din 2011.
Citește și Panică pe Wall Street. Săptămână dureroasă pentru bursa americană
Temerile privin economia mondială nu vor dispărea nici în 2019. Activitatea manufacturieră chineză s-a contractat în decembrie, pentru prima dată în ultimele 18 luni, potrivit rezultatelor publicate miercuri de Caixin/Markit. Ancheta subliniază dificultățile cu care se confrună a doua economie a lumii pe fondul conflictului comercial dintre Beijing și Washington.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Guvernul se află în criză de...
RO e-Factura devine obligatorie pentru ONG-uri și...
Ministrul Finanțelor, Alexandru...
Adrian Nicușor Nica a fost desemnat pentru a prelua conducerea Agenției...
Autoritatea de Supraveghere...
Compania britanică Nothing...
RAR avertizează că peste 85.000...
Ciprian Tătăruşanu, fostul...
Curs valutar BNR, 1 iulie 2025.
Germania vrea să salveze...
Activele nete ale celor 248 de...
UE cere eliminarea imediată a...
Administrația Fondului pentru...
La 30 iunie 2025, rezervele valutare la Banca Naţională...
DGAF a identificat o fraudă...
Emmanuel Macron trage un semnal...
Renault ar urma să raporteze în...
Guvernul a adoptat, prin Ordonanță de Urgență, abrogarea...
ANAF informează că a identificat o fraudă de peste 1,3...
Grupul bancar spaniol BBVA a anunţat luni că va merge...
Guvernul României a adoptat...