Bursele europene urcă pe fondul speranțelor de pace în Ucraina. Sectorul apărării, în scădere

Autor: DCBusiness Team
Data publicării:
Indici bursieri
Indici bursieri
Bursele europene, în creștere pe fondul speranțelor de pace între Rusia și Ucraina, arată o analiză Reuters.

Acțiunile europene au urcat marți, investitorii reacționând la semnalele diplomatice încurajatoare privind un posibil acord de pace între Rusia și Ucraina, după întâlnirea de la Casa Albă cu liderii europeni.

Indicele pan-european STOXX 600 a crescut cu 0,3% la ora 11:40 (ora României), într-o sesiune cu lichiditate redusă, specifică verii. Majoritatea burselor majore din regiune au fost pe verde.

În schimb, acțiunile companiilor din domeniul apărării au scăzut cu 2%, pe fondul anunțurilor privind un posibil summit Ucraina-Rusia. Titlurile Renk, Rheinmetall și Hensoldt s-au depreciat cu 3,5% până la 6,4%. Și grupurile Kongsberg (Norvegia) și Leonardo (Italia) au pierdut peste 4% fiecare, în timp ce BAE Systems și Babcock International (Marea Britanie) au scăzut cu 2,7% și, respectiv, 4,4%.

Președintele american Donald Trump i-a transmis omologului său ucrainean, Volodimir Zelenski, că SUA vor contribui la garantarea securității Ucrainei în cadrul oricărui acord de pace, deși amploarea sprijinului rămâne deocamdată neclară.

Cancelarul german Friedrich Merz a declarat că Zelenski și Vladimir Putin ar urma să se întâlnească în următoarele două săptămâni, după care Trump ar organiza o întâlnire trilaterală pentru a începe negocierile.

„Investitorii văd acest lucru ca pe o veste pozitivă, deși reacția piețelor este una moderată. Rămân multe semne de întrebare, mai ales având în vedere provocările economice din Europa”, a declarat Elwin de Groot, șeful de strategie macro la Rabobank.

STOXX 600 a câștigat aproape 10% de la începutul anului, susținut de cheltuielile mai mari pentru apărare, angajamentul Germaniei de a majora cheltuielile bugetare și interesul crescut al investitorilor după tarifele comerciale impuse de Trump în aprilie.

În prim-planul săptămânii se află simpozionul anual al Rezervei Federale la Jackson Hole, unde președintele Jerome Powell și alți oficiali vor prezenta perspectivele economice și liniile de politică monetară.

Acțiunile de lux au primit un impuls, cu Moncler și Burberry în creștere cu aproximativ 3% fiecare. Printre câștigătorii zilei s-a numărat și JD Sports, care a avansat cu 4,9% după ce Deutsche Bank i-a majorat prețul-țintă de la 85 la 100 pence.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Hârtii, documente, acte
Gaze / Foto: Unsplash
Bursa / sursa foto: Freepik.com / pongpun
Acord comercial Canada - China
Fermieri stau pe o combină agricolă / Foto: Freepik
Lingou de aur
Agent ICE amenință presa cu arma în timpul evacuării dintr-un hotel unde erau cazați / Foto: Captură video
Ministerul de Finanțe
Avioane Craiova / Foto: Alex Micsik / Agerpres
Teren agricol / Foto: Freepik
Să ierți pe cineva de datorii înseamnă să nedreptățești

Mii de români scapă de datorii. Cine e vizat

Mii de români scapă de datorii. Cine poate beneficia și...

drone - FOTO: Freepik@kjpargeter
Lapte praf / Foto: Freepik
Donald Trump - FOTO: Agerpres

Piața bursieră în SUA 2026. Început slab pentru Trump

S&P 500 a crescut, dar nu la fel de spectaculos ca...

Cod fiscal / Foto: Freepik
Donald Trump / Foto: Casa Albă
firme inchise - FOTO: Freepik@EyeEm
ANAF
Jensen Huang, CEO Nvidia

China deschide robinetul importurilor de cipuri Nvidia?

Autoritățile chineze au transmis celor mai mari companii...

Documente ANAF. Foto: AI - Freepik.com
doicesti - FOTO: Bogdan Ivan@Facebook
Acordul UE-Mercosur nu poate intra în vigoare fără CJUE și Parlamentul European - FOTO: Freepik
Judecător / Foto: Freepik
Dumitru Chisăliță / Foto: Cristian Nistor / Agerpres
Nicușor Dan - FOTO: Agerpres
Emmanuel Macron la Davos a purtat o pereche de ocherali de soare din cauza unei afecțiuni oculare / Foto: WEF / Flickr
UE. Foto: Freepik.com
consiliul pentru pace - FOTO: Agerpres
Chatgpt. Freepik.com

pixel