Capitalizarea companiilor listate pe piaţa reglementată a Bursei de Valori Bucureşti (BVB) s-a majorat cu aproape 2% în ultima săptămână, totalizând 154,37 miliarde de lei, dar rămâne în continuare sub valoarea consemnată la începutul lunii decembrie a anului trecut, când depăşea 165 de miliarde de lei.
Conform BVB, valoarea tranzacţiilor a înregistrat, în perioada 11 - 15 februarie, o scădere de aproximativ 18% faţă de săptămâna precedentă, în timp ce pe sistemul alternativ de tranzacţionare (ATS) reculul a fost de 27,4% .
În ultima săptămână, titlurile Banca Transilvania au generat schimburi de 90,49 milioane de lei şi o depreciere cu 4,79%, fiind urmate de acţiunile Fondul Proprietatea cu 30,74 milioane de lei (+6,02%) şi Romgaz, cu 17,82 milioane de lei (+2,46%). Acţiunile BRD- Groupe Societe Generale şi OMV Petrom au ocupat locurile 4 şi 5 cu tranzacţii de 16,40 milioane de lei (- 2,54%), respectiv 15,66 milioane de lei (+2,51%).
Citește și: Acțiunile Băncii Transilvania, cele mai tranzacționate la BVB
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
România sub presiune energetică.
UE, pregătită de contraatac:...
Uniunea Europeană şi Mercosur au semnat sâmbătă la...
Ministrul Finanţelor explică de...
Ministrul Economiei, Irineu...
Autoritatea Vamală Română...
Două rame electrice regionale PESA sunt în curs de...
Paraguay găzduieşte ceremonia de semnare a acordului...
Moneda națională pierde teren...
Consumul total de energie...
Proiectul de ordonanţă privind...
RO e-Factura obligatoriu:...
Defecțiunile din termoficare...
Bursa de Valori Bucureşti a...
Ratingurile suverane ale...
China a suspendat importurile de energie electrică din...
Undă verde de la Bruxelles:...
Mutările anului 2026 pe piaţa...
GAP-ul de TVA al României va...
Ultimele zile pentru depunerea...