Indicele BET-Plus, care arată evoluţia celor mai lichide 37 de acţiuni de la BVB, era în creştere cu 0,07%, în timp ce indicele BET-FI al SIF-urilor era în stagnare. BET-NG, indicele celor 10 companii din sectorul energetic şi al utilităţilor, era singurul indice în scădere, cu 0,10%.
Indicele blue-chip extins BET-XT, al celor mai lichide 25 de titluri, consemna o apreciere de 0,05%, iar reperul de randament al fondurilor de investiţii, BET-BK, se aprecia cu 0,07%.
Valoarea totală a schimburilor se ridica la 256.899 de lei (53.942 euro).
Conform BVB, cele mai mari creşteri ale valorii acţiunilor le înregistrau companiile MedLife (+1,61%), IAR Braşov (+0,51%) şi OMV Petrom (0,42%).
Citelște și: La BVB, valoarea tranzacțiilor a scăzut cu 51%
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Donald Trump schimbă regulile...
Banca Națională a României a anunțat cursul leului,...
Prețul petrolului continuă să scadă pe fondul temerilor...
ANAF face un pas decisiv spre...
De la 1 aprilie 2025,...
Peste 60% dintre angajatori vor...
În același timp, guvernatorul...
Euro se întărește datorită lichidității sale.
Românii alocă, în medie, 800 de lei pentru masa şi...
Blocul Național Sindical atrage atenția asupra lipsei de...
Românii plătesc azi cea mai...
Primul utilaj de foraj TBM a intrat în acțiune la stația...
Cei mai mulți traderi s-au...
Fermierii care cultivă legume...
Țările Uniunii Europene discută reguli ce le-ar permite...
Este de așteptat ca principalele burse europene să...
Această decizie intervine...
Meta Platforms, gigantul...
Proiectele de acte normative...