Bursa de Valori București (BVB) a înregistrat o săptămână pozitivă, câștigând 4,9 miliarde de lei la capitalizare, echivalentul unei creșteri de 1,4%, în timp ce valoarea tranzacțiilor cu acțiuni a crescut spectaculos cu 81,57% față de săptămâna precedentă.
Creștere semnificativă a capitalizării
Potrivit datelor publicate de BVB și analizate de AGERPRES, capitalizarea bursieră totală a pieței a ajuns la 357,139 miliarde de lei în perioada 6-10 ianuarie 2025, față de 352,223 miliarde de lei în săptămâna 30 decembrie 2024 - 3 ianuarie 2025.
Evoluția rulajului și a tranzacțiilor
Valoarea tranzacțiilor cu acțiuni a crescut semnificativ, atingând un rulaj de 110,983 milioane de lei, comparativ cu 61,123 milioane de lei în săptămâna anterioară.
- Cea mai activă zi de tranzacționare a fost miercuri, 8 ianuarie, cu un rulaj de 38,317 milioane de lei.
- Cea mai slabă zi, joi, 9 ianuarie, a înregistrat o valoare a tranzacțiilor de 35,128 milioane de lei.
Cele mai lichide acțiuni
Pe segmentul principal al bursei, acțiunile Băncii Transilvania au fost cele mai lichide, generând tranzacții de 40,839 milioane de lei, deși prețul lor a scăzut cu 0,72%. În topul tranzacțiilor s-au mai situat:
- OMV Petrom: tranzacții de 14,004 milioane de lei (+0,07%).
- Romgaz: tranzacții de 8,058 milioane de lei (+3,66%).
Cine a câștigat, cine a pierdute
Creșteri notabile
- Sinteza: +50%.
- UAMT: +16,82%.
- Comelf: +14,95%.
Scăderi semnificative
- Electroaparataj: -13,81%.
- Mecanica Ceahlău: -7,41%.
- Prefab: -5,92%.
Concluzie
Săptămâna a fost una pozitivă pentru Bursa de Valori București, marcând o creștere robustă a capitalizării și a valorii tranzacțiilor. În timp ce acțiunile unor companii au avut performanțe remarcabile, altele au înregistrat corecții semnificative, reflectând dinamica pieței. Analiza detaliată a acestor evoluții oferă investitorilor perspective valoroase pentru perioada următoare.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Conturile Spotify reprezintă active digitale valoroase...
China face un pas înainte în...
A încetat din viaţă Papa Francisc.
Cristina Popescu, directorul...
Șocul comercial declanșat de...
Numărul firmelor dizolvate, în scădere cu 8,73% în...
China acuză SUA de abuz...
Producţia de ţiţei a României a scăzut cu 7, 6% în...
Cifrele săptămânii de la Bursa...
Potrivit unui studiu, circa 15%...
Ucraina ar putea avea nevoie să importe până la 6,3...
Preşedintele Renault,...
Un avion Boeing destinat Chinei...
Numărul locuinţelor asigurate...
Redacţia DC Business vă urează...
Grupaj de ştiri.
În noile condiții generate de războiul tarifelor,...
Indicele dolarului scade sub pragul de 100, în timp ce aliați tradiționali...
Cererea globală de cupru explodează: investiții de peste...