O nouă zi de creșteri la Bursa de la București: BET trece de 17.370 de puncte
Lichiditate solidă și aprecieri...
Mașina vopsită cu Vantablack VBx2 va fi prezentată la târgul Frankfurt Motor Show, unde BMW va prezenta cea de a treia generație a sa de vehicule, se spune într-o declarație a producătorului.
Vantablack absoarbe 99% din lunimă, devenind cel mai întunecat pigment din lume. Această vopsea este un material făcut din nanotuburi de carbon care absoarbe 99,965% din lumină și devine astfel cea mai neagră substanță cunoscută. Acest material este o „pădure” de nanotuburi verticale. Când lumina atinge suprafața vantablack-ului, în loc să se reflecte aceasta rămâne prinsă în interior și este continuu refractată între tubi până când se transformă în căldură.
Această variantă de vopsea, Vantablack VBx2 considerată mai oferă unele reflexii ceea ce o face adecvată pentru o mașină.
Salvarea în scandalul Dieselgate. Modelele diesel vor fi retrofitate
Efectul este surprinzător, vopseaua scoate în evidență farurile și grila și dă mașinii un aer mult mai impozant.
Hussein al-Attar, cel care a proiectat noul X6, spune că Vantablack VBx2 oferă noi posibilități designerilor.
Vantablack a fost inventată de compania britanică Surrey NanoSystems în 2014 și dezvoltată pentru a acoperi componentele unor dispozitive care vor fi trimise în spațiu pentru a ajuta la observarea galaxiilor și stelelor foarte îndepărtate.
Ben Jensen, fondatorul Surrey NanoSystem, spune că până acum a refuzat producătorii auto care doreau vopseaua dar acând a fost vorba de X6 i s-a părut că de data aceasta se potrivește.
Jensen a mai spus că astfel de vopsele nu se vor aplica în producția de serie, cep puțin în viitorul apropiat.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Lichiditate solidă și aprecieri...
Donald Trump ar dori să vadă...
Eveniment de proporții la...
Hidroelectrica a semnat un...
Reformă de amploare la...
„Este prețul libertății” – așa...
Trump atacă dur China pentru că...
Carnajul bursier continuă pentru actorii din acest...
Poziție fermă a SUA împotriva...
Guvernul pregătește compensații...
Leul s-a apreciat ușor joi în...
Fondul suveran al Norvegiei, afectat de declinul pieței...
După ce a jucat încă de la...
În ședința de Guvern de astăzi,...
Guvernul urmează, în ședința de...
Guvernul amână sancțiunile pentru e-Transport până la...
Firme care întrețin spații...
Cătălin Leonte, Director...
ROBOR în ușoară creștere,...
Guvernul continuă Programul de...
Cristian Popa (BNR) spune că:...
După ce a controlat inflația,...
CEC Bank acordă și în 2025...
Trump pierde omul-cheie din...
După aproape 100 de zile de...
Banii vin la timp în luna mai,...
Comisarul european Piotr...
Grupaj de știri.