Guvernul schimbă regulile fiscale. Noi obligații de raportare, adoptate prin ordonanţă
Guvernul discută vineri o...
Un medic dentist poate câştiga lunar între 2.000 şi 5.000 euro net, în funcţie de specializarea sa, salariul acestuia fiind calculat ca un procent din încasările de la pacienţi pentru intervenţiile stomatologice, scrie Ziarul Financiar citat de Mediafax..
Astfel, cazurile complexe, care implică tratamente mai costisitoare, aduc mai mulţi bani în bugetul medicilor.
Deducerea personală pentru salariați. Schimbare RADICALĂ a regulilor
„Medicii, cred că la 99% dintre cabinetele şi clinicile medicale sunt plătiţi la procent în funcţie de specializare şi de încasările pe care le fac. Profesia noastră este privită ca una liberală şi de aceea medicii nu sunt angajaţi cu carte de muncă, ei sunt ori persoane fizice autorizate, ori au contracte cu diferite cabinete cu care lucrează. Media procentului în cadrul clinicii noastre este de 35% din încasările făcute de la pacient“, a spus medicul Florin Lăzărescu, fondatorul clinicii Trident din Capitală.
În total, sunt peste 15.700 de medici stomatologi, potrivit Institutului Național de Statistică.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Guvernul discută vineri o...
Proiectele de acte normative...
Februarie 2026 începe cu...
Ministerul Finanţelor a...
Perspectivele pieței de creditare în prima jumătate a...
Pensiile private obligatorii...
Piaţa spaţiilor de birouri din...
Tribunalul Galați a admis...
Consilierii generali ai Consiliul General al...
Autoritatea Vamală Română a...
Proiectul Economic@BNR, dedicat...
Românii au început anul 2026...
Indicele ROBOR la trei luni, în funcție de care se...
Consilierii municipali se...
Autoritățile fiscale, federația...
Deputatul USR Claudiu Năsui...
Președintele Chinei, Xi...
Grupul petrolier rus Lukoil a anunțat joi că a ajuns la...
Google încearcă să calmeze...
Autoritățile germane au...
Autoritatea de Supraveghere...