El a precizat că această măsură şi alocarea unui contingent mai mare de muncitori străini pentru a acoperi necesarul intern ar rezolva "criza majoră" de forţă de muncă din economie.
"Astăzi, venim cu o nouă propunere. Pentru muncitorii străini care sunt aduşi în România există obligativitatea de a fi plătiţi la salariul mediu brut pe economie şi modificarea legislativă pe care dorim să o facem este ca ei să fie plătiţi cu salariul minim. Deci, să nu existe o obligaţie din partea angajatorilor să fie plătiţi cu salariul mediu brut. Ei se încadrează pe o scală de salarizare care începe cu salariul minim. Unul dintre colegi dădea următorul exemplu: dacă la o fabrică de confecţii ai un muncitor român care este plătit cu salariu minim, de ce să aduci un muncitor străin care să fie plătit cu salariu mediu, în condiţiile în care prestează aceeaşi muncă. Având în vedere criza majoră de forţă de muncă din economia românească, trebuie două măsuri luate: aceasta, împreună cu alocarea unor contingente mai mari de muncitori străini pentru a acoperi necesarul de forţă de muncă", a precizat Tăriceanu, după şedinţa Biroului Politic Central al ALDE.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Finalul de an aduce o avalanșă de schimbări fiscale, iar...
De Ziua Națională, în timp ce România își celebrează...
Instituțiile publice primesc un...
Ziua de 1 Decembrie nu este...
Antreprenorii din agricultură...
Fluviul Dunărea va înregistra...
Banca Națională a României...
Elvețienii au respins duminică,...
ANAF a pus în dezbatere publică...
Activele Pilonului II au urcat...
Argintul urcă la un nou maximum...
Preşedintele Franţei, Emmanuel...
Numărul total al cardurilor active din România a ajuns,...
Elveţienii sunt chemaţi...
Cod galben de inundaţii în şase...
ANAF a publicat în transparență proiectul de ordin care...
Pachetul doi de măsuri fiscale...
UE deblochează legea pentru...
Peste 6.500 de avioane A320...
Guvernul schimbă HG 1096...
Europa se află în fața unei...
Produsele românești domină...
Rosneft, cel mai mare producător de petrol al Rusiei, a...