Cea mai decadentă plăcere a bogaților lumii toacă 3 miliarde de dolari anual

Autor: Matei Ion
Data actualizării:
Data publicării:
Iahtul Aviva
Iahtul Aviva
Iahtul Aviva
Iahtul Aviva
Iahtul Aviva
Iahtul Aviva
Iahtul Aviva
Iahtul Aviva
  • Iahtul Aviva
  • Iahtul Aviva
  • Iahtul Aviva
  • Iahtul Aviva
Dintre toate jucăriile pe care miliardarii le pot cumpăra, niciuna nu este la fel de decadentă precum un super-iaht.

De multe ori, mai mari decât un teren de fotbal, vasele sunt extrem de scumpe iar costurile de întreținere jung la milioane pe an, sunt extrem de poluante iar valoarea lor aproape niciodată nu crește în timp. Cu toate acestea, ultrabogații toacă bani pe aceste palate plutitoare.'

Cele mai scumpe 25 de iahturi costă cumulat 7 miliarde de dolari

Numai în acest an au fost cumpărate 300 de superiahturi, de la 249 cât au fost cumpărate anul trecut.

Industria iahturilor este în plină revigorare după prăbușirea din 2008. După criza economică, șantierele navale care construiau astfel de nave au scăzut dramatic.

Anul trecut, pentru prima oară, sectorul navelor recondiționate l-a depășit pe cel al navelor nou construite. Prețul mai mic și intrarea în posesie mai rapidă este ceea ce atrage. Noii cumpărători sunt mult mai tineri iar aceștia nu au răbdare să aștepte câte 3 ani cât durează construirea unui yaht de la zero.

Spre deosebire de navele comerciale care la sfârșitul vieții lor pot fi vândute la fier vechi, din iahturile de lux nu prea mai rămâne nimic, nefiind construite din oțel astfel că poate fi trecut la pierdere totală.

Vârsta unui iaht poate duce la mărirea cheltuielilor de întreținere și operare. Pe lângă salariile echipajului, combustibilul, andocarea și cheltuielile de întreținere, priprietarii trebuie să plătească anual 10% din valoarea navei anual pentru întreținerea propriu-zisă. Spre deosebire de alte proprietăți ”trofee” ale miliardarilor, iahturile nu sunt nici practice și nici nu sunt investiții inteligente. De fapt este aproape garantat că la vânzare, proprietarul va ieși în pierdere.

Pentru proprietarii celor 25 cele mai scumpe iahturi din lume, vânzarea acestora nici nu se ia în calcul. Pentru acești super-bogați precum prințul saudit Mohammad bin Slaman sau Roman Abramovici este vorba mai mult de libertatea și intimitatea pe care le oferă iahturile.

Piața superiahturilor este dominată de SUA, Orientul Mijlociu și Rusia

Printre facilitățile acestor nave extravagante se numără submarine personale, geamuri rezistene la explozii, hidroavioane și săli de concerte.

Excentricitățile sunt duse la extrem, de exemplu, miliardarul britanic Joe Lewis folosește un iaht de 98 de metri, botezat Aviva, ca loc pentru etalarea unei lucrări a pictorului Francis Bacon, în valoare de 70 de milioane de dolari.

Opt dintre proprietarii din top 25 cele mai scumpe iahturi, fac parte din indexul Bloomberg al Miliardarilor.

Cel mai scump iaht, Dilbar, în valoare de 600 de milioane de dolari, aparține unui alt oligarh rus, Alisher Usmanov, 

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Ilie Bolojan - FOTO: Agerpres
Mărfuri/FOTO: Freepik
Apa. Sursa: Freepik.com
Razboiul comercial SUA-China / Foto: Freepik
Premiul Nobel
ANAF. Foto AI: freepik.com
Baraj hidroelectric / Foto: Freepik
Vouchere de vacanță
Euro digital. Sursa: Freepik.com
Inteligență artificială / FOTO: Freepik
Se va acorda sprijin tehnic României
FOTO: Freepik@EyeEm
firme - FOTO: Freepik@Flowo
BNR / Foto: DCBusiness
Navigație fluvială / FOTO: Freepik
Factură energie electrică

Ce se întâmplă cu facturile la energia electrică

Ce se întâmplă cu facturile la energia electrică. Cine...

FOTO: Captură Facebook@Bogdan Ivan/Prima TV
Este o veste bună pentru cele doua banci
FOTO: Freepik@EyeEm

Miliardarul Porsche sapă tunel privat în Salzburg

Wolfgang Porsche sapă un tunel privat spre centrul...

Inteligența artificială va prelua o serie de meserii de la oameni / Foto: Freepik

România devine hub al inteligenței artificiale în Europa

România se conectează la rețeaua europeană de...

Alexandru Nazare / Foto: gov.ro
București / Foto: Oana Pavelescu
Donald Trump la Națiunile Unite

Trump declanșează concedieri masive în guvern

Președintele Donald Trump a anunțat concedieri masive în...

bogdan ivan - FOTO: Agerpres
Schimb valutar. Freepik.com
Agenție BRD
Alexandru Nazare, ministrul de Finanțe
Foto: Facebook Patronatul Societatilor din Constructii

pixel