Regim special TVA pentru întreprinderile mici – proiect de ordin ANAF
Agenția Națională de...
Dar nu, nu este vaccin. Este un medicament testat acum la prestigioasa Universitate din Beijing (Beida) și care, potrivit experților chinezi, are nu numai darul de a grăbi procesul de vindecare a bolnavilor de covid-19, dar să și ofere o imunitate temporară împotriva maladiei.
Într-un interviu acordat presei, directorul Centrului de inovații avansate al Beida, Sunney Xie, a precizată că medicamentul lor folosește anticorpi de neutralizare, pe care echipa lui i-a prelevat din sângele a 60 de pacienți vindecați. Expertul chinez a menționat că, în prezent, preparatul realizat de ei dă rezultate excelente în faza de testare pe animale.
”După ce am injectat anticorpi în soarecii infectații, în termen de cinci zile, încărcătura lor virală s-a redus de 2500 de ori”, a detaliat Xie, menționând că dacă tratamentul se aplică înainte de infectare, șoarecii au rămas sănătoși.
Citește și Americanii au făcut DESCOPERIREA. Virusul, scos din organism
Sunney Xie a adăugat, de asemenea, că testele clinice ale medicamentului se vor desfășura în Australia și în alte țări și că ar urma să fie gata până la sfârșitul acestui an. ”Sperăm și crdem că anticorpii de neutralizare pot deveni un medicament specializat care va opri pandemia”, a ținut să precizeze omul de știință chinez.
Declarațiile sale vine la numai câteva zile după ce compania Sorrento Therapeutics, cu sediul în California, a anunțat, la rândul ei, că specialiștii ei au descoperit un anticorp în stare să blochete în totalitate noul coronavirus.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Agenția Națională de...
Cei doi preşedinţi au avut,...
Producția internă de gaze naturale a scăzut, iar...
Contribuabilii, în multe cazuri, întârzie cu depunerea...
Întârzierea proiectelor...
Guvernul a aprobat Memorandumul...
În şedinţa de joi, 16 octombrie, a Executivului, a fost...
Banca Națională a României a...
Toamna aduce o atmosferă calmă atât în Delta Dunării,...
Agenția Națională de Administrare Fiscală (ANAF) a...
După ani de inflație și...
Autoritatea de Supraveghere...
Executivul dezbate în ședința de miercuri, 16 octombrie,...
Curtea Constituțională a României (CCR) a respins...
Peste 30 de jurnaliști de apărare și corespondenți...
Românii din marile orașe...
IMM România solicită menţinerea...
Industria aromatizării spațiilor – o nișă puțin...
Se îngroaşă gluma pentru Rusia, după atacurile Ucrainei...
În data de 16 octombrie 2025...