China închide porţiuni din Marele Zid pentru a preveni răspândirea coronavirusului

Autor: Antonia Popescu
Data publicării:
China a anunţat vineri închiderea unor porţiuni din Marele Zid
China a anunţat vineri închiderea unor porţiuni din Marele Zid
China a anunţat vineri închiderea unor porţiuni din Marele Zid, precum şi a unor populare atracţii turistice din zona Beijing-ului, în cadrul măsurilor de prevenire a răspândirii coronavirusului, care a făcut deja 26 de victime, informează AFP. 

Mormintele Ming şi Pădurea de Pagode vor fi închise începând de sâmbătă, a precizat autoritatea responsabilă pentru gestionarea acestor atracţii turistice.

Bilanț coronavirus: 25 de morți, 830 de îmbolnăviri

De asemenea, stadionul naţional din Beijing, cunoscut sub numele de 'Cuib de pasăre' şi construit pentru Jocurile Olimpice de la Beijing din 2008, a fost închis vineri pentru a 'preveni şi controla' răspândirea virusului. Tot vineri, reprezentanţii Disneyland Shanghai au anunţat că parcul de distracţii rămâne închis până la o nouă notificare, din cauza răspândirii virusului care a infectat deja peste 800 de persoane în China.

Decizia a fost luată 'pentru prevenirea şi controlul epidemiei şi pentru păstrarea sănătăţii' clienţilor şi a personalului parcului, a precizat Disneyland Shanghai pe site-ul său. Chinezii se află într-o vacanţă de şapte zile pentru celebrarea Anului Nou Lunar - o perioadă în care parcul de distracţii este de obicei plin de vizitatori. Anul trecut, spre exemplu, Disneyland Shanghai a decis suspendarea vânzării de bilete, deoarece parcul era supraaglomerat.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Bursa de Valori București
Donald Trump
Freepik.com
Foto: Freepik.com
Foto: Freepik.com
Banca Națională a României
Apple. Foto: Freepik.com
O femeie completează un formular / Foto: Freepik
Astronaut. Foto: Freepik.com
ANAF / Foto: DCBusiness
La bancă
Portul Shanghai
Arieratele bugetului general consolidat / Foto: Freepik
Vladimir Putin / Foto: Kremlin.ru
Transelectrica / FOTO: Facebook
Statistică / Foto: Freepik
HistoSonics
Bursa / Foto: Freepik
Uzină General Motors
Ferma. Foto: Pexels.com
Foto: Reuters
Wall Street. Foto: Freepik.com
Foto: Freepik.com

pixel