China modernizează mai multe orașe pentru a revitaliza industria imobiliară aflată în declin

Autor: DCBusiness Team
Data publicării:
China / sursa foto: Freepik.com
China / sursa foto: Freepik.com
China organizează renovarea clădirilor și infrastructurii din 15 orașe ale țării, investind sute de mii de euro în acest scop. 

Această decizie vine în contextul în care China se confruntă cu dificultăți economice, provocate de o criză imobiliară masivă.

Fiecare dintre cele 15 orașe care vor fi modernizate vor primi câte 1,2 miliarde de yuani (166 milioane de doalri). Renovările vor cuprinde modernizarea conductelor, reţelelor electrice sau a sistemelor de canalizare, precum şi modernizarea clădirilor publice, arată un comunicat de presă publicat luni de Ministerul de Finanțe chinez, conform Bloomberg.

Anul trecut, Banca Centrală a Chinei a anunțat în urmă cu un an că este dispusă să ofere credite în valoare de 500 de miliarde de yuani pentru modernizarea urbană, în scopul de a facilita accesul populației la locuinţele şi pentru construirea unei infrastructuri multifuncţionale.

Această variantă reprezintă unul din cele trei proiecte majore prin care Beijingul vrea să contracareze o criză imobiliară care afectează încrederea consumatorilor. 

Ministerul de Finanţe de la Beijing a oferit puţine detalii cu privire la amploarea finanţării guvernamentale pentru proiectele vizate, care cel mai probabil vor demara ca programe pilot şi ulterior vor fi extinse la o scară mai amplă.

"Dacă programul pilot va avea succes, cel mai probabil asta va duce la creşterea investiţiilor în viitor", a declarat Bruce Pang, economist şef pentru China la Jones Lang LaSalle Inc. Potrivit acestuia, programul ar putea duce la şi mai multe transferuri financiare către guvernele locale pentru a le reduce stresul financiar.

De asemenea, comunicatul de presă al Ministerului de Finanţe de la Beijing sugerează că China va majora rolul politicii fiscale, în coordonare cu relaxarea politicii monetare, pentru a ajuta la finanţarea celor trei proiecte majore într-o manieră mai sustenabilă, a apreciat Bruce Pang.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Ce riscuri anunță Adrian Negrescu pentru piața carburanților

Adrian Negrescu avertizează că strategia ministrului...

Fără internet
Declarația unică - Foto ilustrativ
Livrator / Foto: Freepik
Shein / Foto: Dick Thomas Johnson / Flickr
Banca Națională a României
Stâlpi de înaltă tensiune / Foto: Freepik
Cupa mondială adusă de conducerea FIFA în Biroul Oval
Invalid în scaun rulant / Foto: Freepik
Finante. Freepik.com
Tanczos Barna
Razboiul comercial SUA-China / Foto: Freepik
Bursă / Foto: Freepik
Plată online / Foto: Freepik
CEC Bank
Rafinărie / Foto: Freepik
Banca Națională a României
Michael Burry se retrage de pe Wall Street
Vameși
Banca Central Europeană
Traderi / Foto: Freepik
Showroom Foto: Freepik
Donald Trump / Foto: Casa Albă
Mină de litiu / Foto: Freepik

pixel