S-a prelungit termenul de înscriere în REGES-ONLINE
La propunerea Ministerului Muncii, Familiei,...
Conform informaţiilor FT, China se angajează să majoreze achiziţiile anuale de boabe de soia din SUA la 30 de milioane de tone, de la 20 de milioane de tone în prezent, majorarea fiind echivalentul a aproximativ 3,25 miliarde de dolari.
Principalul negociator al Chinei, vicepremierul Liu He, urmează să călătorească la Washington pentru a 13-a rundă de negocieri, în scopul finalizării disputelor privind comerţul şi tehnologia, care ameninţă să provoace o recesiune la scară mondială. Discuţiile sunt programate în perioada 10-11 octombrie.
Larry Kudlow, consilierul economic al Casei Albe, şi-a exprimat optimismul privind rezultatele negocierilor dintre SUA şi China.
Chinezii nu mai au scăpare. Nu se mai pot ascunde nicăieri
"Unele declaraţii recente ale liderilor de la Beijing sunt pozitive. Au fost pe piaţă şi au cumpărat unele produse agricole - boabe de soia, carne de porc şi altele. Este un semn bun. Evoluţiile par să fie mai favorabile, deci să vedem cu ce vor veni la negocieri", a declarat miercuri Larry Kudlow.
Luna trecută, autorităţile de la Beijing au majorat achiziţiile de produse agricole americane, inclusiv boabe de soia şi carne de porc.
Decizia a venit după ce, în 13 septembrie, Comisia pentru Taxe Vamale din China a anunţat excluderea unor produse agricole, precum soia şi carnea de porc, din lista produselor americane cu taxe vamale adiţionale.
Statul chinez este principalul destinatar pentru exporturile de soia boabe ale SUA.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
La propunerea Ministerului Muncii, Familiei,...
Vestea zilei de la...
Prețurile locuințelor din Capitală, plus 14% față de...
Ministrul Energiei negociază cu...
Camera Consultanților Fiscali a...
Revoluție în energie:...
Autoritățile australiene au...
ANAF a introdus un nou model al...
Schimbări în funcţionarea CPS a...
Tranzacția prin care grupul...
Organizația europeană Fusion...
România are toate ingredientele...
Ministerul Mediului a prelungit...
Eurostat: România rămâne ţara...
Pentru a deveni brand, un...
Grupul bancar UniCredit nu va mai încerca să încheie...
După declanșarea invaziei rusești în Ucraina, statele...
Investitorul Alin Bucur revine...
Combaterea evaziunii fiscale...
Rusia anunţă că va avea propria reţea de internet prin...