CNAIR continuă lucrările de reabilitare pe DN 76 Deva-Oradea

Autor: DCBusiness Team
Data publicării:
DN 76 Deva-Oradea
DN 76 Deva-Oradea
Lucrările la tronsonul 5 (Stei - Beiuş), în lungime de 31 kilometri, al DN 76 se vor relua pe 15 martie, odată cu începerea sezonului de construcţii, recepţia acestora fiind estimată a avea loc în luna aprilie a acestui an, informează Compania Naţională pentru Administrarea Infrastructurii Rutiere (CNAIR). 

Tot pe data de 15 martie urmează să înceapă lucrările pe tronsonul 3 (Ioneşti - Vârfurile), cu o lungime de aproximativ 14 km, după ce în luna noiembrie 2018 a fost semnat contractul de execuţie a lucrărilor care vor dura 12 luni, cu Asocierea SC Sylc Con Trans SRL - Hydrostroy AD. 

"Luni, 18 martie Asocierea Dacia Faber SRL şi Total Construct SRL va începe lucrările de consolidare la km 86+500 al DN 76, pe sectorul Cristioru de Jos - Vârfuri, unde a avut loc o alunecare de teren. Contractul a fost semnat în data de 13 martie 2019, ca urmare a întocmirii unui proces verbal de calamitate. Constructorul are la dispoziţie 4 luni pentru punerea în siguranţă a drumului, astfel încât să fie evitată blocarea circulaţiei şi consolidarea terenului cu coloane forate în adâncime", se menţionează într-un comunicat al CNAIR.

De asemenea, anul acesta, se vor finaliza lucrările şi pe lotul 3 al sectorului de aproximativ 15 km, care face parte din tronsonul 6 (Beiuş-Oradea) al DN 76, contractul fiind semnat în luna august 2018 cu asocierea SC Drum Asfalt SRL - SC Trameco SA - SC Drumuri Bihor SA, care a început lucrările încă din luna octombrie 2018. 

Citește și: Centura de sud a Capitalei, finalizată cel mai devreme la jumătatea lui 2021

Tot pentru tronsonul 6, Beiuş - Oradea, CNAIR intenţionează să semneze anul acesta inclusiv contractele pentru reabilitarea loturilor 1 şi 2, în lungime totală de peste 32 km. Pentru contractele destinate reabilitării celor două loturi, ofertele deschise în luna ianuarie 2019 se află acum în perioada de evaluare. 

"În ceea ce priveşte reabilitarea tronsonului 4 (Vârfurile - Stei), cu o lungime de peste 33 de km, anul acesta va fi lansată o nouă licitaţie, după ce fostul antreprenor a abandonat lucrările. În acest moment este deja actualizată documentaţia de atribuire, după ce a fost realizată o expertiză tehnică a lucrărilor executate de vechiul antreprenor. Precizăm că tronsonul 1 (Şoimuş-Brad), în lungime de peste 30 km, a fost recepţionat şi deschis circulaţiei încă din luna decembrie 2017, iar pentru tronsonul 2 (Brad-Ioneşti), cu o lungime de aproape 20 de km, recepţia finală a avut loc în luna decembrie a anului trecut. Demersurile întreprinse permanent pentru reabilitarea DN 76 demonstrează fără echivoc preocuparea constantă a CNAIR în legătură cu acest important drum naţional", afirmă reprezentanţii CNAIR. 

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Calendar fiscal
China / FOTO: Freepik

De ce anul 2025 este crucial pentru economia Chinei

2024 a fost un an marcat de o volatilitate puternică pe...

Seră / Foto: Freepik
Donald Trump
Curs valutar / Foto: DCBusiness

Curs valutar BNR, 4 martie: O zi bună pentru leu

Veşti bune de la BNR privind moneda naţională.

Tanczos Barna / FOTO: gov.ro
Dolari / sursa foto: Freepik.com
Blocul Dunărea s-a prăbușit la cutremurul din 1977
Liberty Galați
Ursula van der Leyen
Sobă pe lemne / Foto: Freepik

Când începe programul "Rabla pentru sobe"

Ministrul Mediului, Mircea Fechet, a semnat marţi ghidul...

Noi declarații fiscale / Foto: Freepik
Santorini / Foto: Freepik
Șantier metrou M6
Primul constructor auto care a trecut de 100 miliarde dolari
Factură energie electrică
Rainer Seele, OMV și Ahmed Al Jaber, CEO ADNOC
ANAF

Nouă declarații fiscale se depun pe 7 martie

Data de ta martie este una importantă pentru o serie de...

Foto: Mihai Ciobanu
Cipuri / sursa foto: Freepik.com
foto: Pexels.com
Thales / FOTO: https://www.facebook.com/thalesgroup/photos?locale=ro_RO

Creşterea cheltuielilor pentru apărare umflă profitul Thales

Thales depășește așteptările: Profituri în creștere,...

Bursa de la București / FOTO: Facebook

Bursa de la București începe săptămâna cu pierderi

Scăderi pe majoritatea indicilor în prima ședință a...

Sebastian Burduja / FOTO: gov.ro
Euro - dolar / FOTO: Freepik
Centrala Nucleară de la Cernavodă
Bună dimineața!

Știrile dimineții. Informații importante la început de zi

Grupaj de știri despre ANAF, evoluția euro,...

Este pentru prima dată când Prada angajează un șef din afară

Agitație în lumea luxului. Prada a pus ochii pe Versace

O tranzacție care ar putea ajunge la 1,5 miliarde de euro.

Casă de schimb valutar / Foto: Oana Pavelescu

pixel