Coșmar pentru China și Rusia! Submarine ce schimbă echilibrul de forțe

Autor: Andreea Craciun
Data actualizării:
Data publicării:
Submarin nuclear
Submarin nuclear
Publicația americană The National Interest afirmă, într-un articol semnat de reputatul expert militar Harry J. Kazianis, că Statele Unite ar putea vinde Australiei submarine nucleare americane.

În opinia analistului, acest lucru ar schimba echilibrul de forțe din Oceanul Pacific, ar reduce, spre disperarea Chinei, puterea de influență a Beijingului și ar deveni ”un coșmar îngrozitor” pentru Rusia.

Pentru Austria cea mai bună variantă ar fi achiziționarea a 10-12 submarine clasa Virginia. ”Ambele țări - SUA și Australia - ar avea numai de câștigat pe de urma acestei tranzacții. Spre exemplu, ar beneficia de avantajele oferite de o bază comună, de întreținere tehnică și materială comună, de pregătirea și instruirea în comun a personalului militar special, dar și multe altele”, citează Kazianis citând comentariul colegului său australian Ross Babbage.

Ducând ideea mai departe, Kazianis apreciază, în articolul său, că livrarea mai multor submarine nucleare americane către Australia ar permite Statelor Unite și aliaților lor să-și întârească propria putere militară în regiunea Asia-Pacific, oferind, astfel, un sprijin important pentru politica occidentale de intimidare a Chinei în această parte a lumii.

Citește și China a construit un submarin căruia îi lipsește ceva

Materialul din The National Interest vine în condițiile în care, în octombrie, postul de televiziune NRK anunța, cu referire la datele spionajului norvegian, că în apele mării se află cel puțin opt submarine nucleare ruse, care au misiunea de a trece cât mai neobservate și mai departe în apele Atlanticului de Nord.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Inflație / Foto: Freepik

România continuă să fie ţara cu cea mai mare inflaţie din UE

România a fost şi în luna noiembrie ţara UE cu cea mai...

Bani
Discutii la Guvern
Document. Foto: Freepik.com
Oameni pe stradă / Foto: Oana Pavelescu
factura. Freepik.com
Documente ANAF. Freepik.com
Muncitor în construcții / FOTO: Freepik
Flacără la aragaz / Foto: Freepik
Industrie / Sursa: Freepik.com
Sala de ședință din clădirea Guvernului
Oameni pe stradă
Palatul Știrbei
Netflix / Foto: Freepik
Podul Giurgiu - Ruse
Ispectori ai ANAF și Vamei
Foto: Facebook MADR
Nave petroliere / Foto: Freepik
Oameni de afaceri / Foto: Freepik
Mină de suprafață / Foto: Pexels
Foto: Mihai Ciobanu
Adrian Negrescu
Petroliști venezueleni / Foto: PDVSA
Donald Trump
Servere / Foto: Freepik
Foto: Pexels.com
Foto: Oana Pavelescu
Stâlpi de înaltă tensiune / Foto: Freepik
Dosare ANAF. Freepik.com

pixel