Concedieri masive la BP: Vor dispărea peste 4.600 locuri de muncă

Autor: Simona Haiduc
Data publicării:
British Petroleum
British Petroleum
Aceste măsuri au fost detaliate într-o notă internă pe care Reuters a obținut-o mai devreme în cursul zilei de joi.

Gigantul britanic BP a anunțat joi că va elimina aproximativ 4.700 de posturi, reprezentând peste 5% din totalul angajaților săi, ca parte a eforturilor de reducere a costurilor conduse de directorul general Murray Auchincloss.

Într-o declarație transmisă agenției Reuters, BP a informat că, pe lângă aceste reduceri, vor fi eliminate și 3.000 de poziții de subcontractori. La Bursa din Londra, acțiunile BP au crescut cu 1,10% în jurul orei 13:15 GMT, în timp ce indicele FTSE 100 a avansat cu 0,61%.

Obiectivele de reducere a costurilor

Anul trecut, Murray Auchincloss a promis să reducă costurile companiei cu cel puțin 2 miliarde de dolari până la sfârșitul anului 2026, într-un efort de a crește profitabilitatea, în contextul îngrijorărilor investitorilor cu privire la strategia BP privind tranziția energetică.

Concedierile, care rezultă dintr-o evaluare a diviziilor companiei, urmează să aibă loc în acest an. În prezent, BP are aproximativ 90.000 de angajați.

"Avem încă mult de lucru anul acesta, anul viitor și în anii următori, dar facem progrese semnificative în poziționarea BP ca o companie mai simplă, mai concentrată și cu o valoare adăugată mai mare", a declarat Murray Auchincloss în nota de serviciu. Distribuția reducerilor de personal

Deși BP nu a oferit detalii despre repartizarea posturilor care vor fi eliminate, un alt memorandum, semnat de Emeka Emembolu, șeful diviziei de tehnologie a BP, indică faptul că aproximativ 1.100 de locuri de muncă vor fi desființate prin concedieri sau transferuri către Statele Unite, Ungaria, India și Malaezia.

BP a refuzat să comenteze cu privire la acest al doilea memorandum.

Rezultate financiare

Compania petrolieră britanică, ale cărei acțiuni au avut o performanță bursieră mai slabă comparativ cu alte mari companii din sector, precum Shell sau Exxon Mobil, își va publica rezultatele financiare pentru al patrulea trimestru și întregul an 2024 pe 11 februarie.

Murray Auchincloss, care a preluat conducerea BP acum un an, își va prezenta noua strategie în cadrul unei zile dedicate investitorilor, programată pentru 26 februarie.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Oameni pe stradă / Foto: Oana Pavelescu
Bursă
Fregata Marinei Regale Daneze HDMS Triton patrulează apele din jurul regiunii arctice.
Donald Trump la Davos

Trump atacă politicile verzi ale UE în discursul de la Davos

Președintele SUA, Donald Trump, a declarat miercuri, la...

Curs valutar / Foto: Freepik

Curs valutar BNR: aurul înregistrează un salt major

Banca Națională a României a publicat miercuri, 21...

Contabile se uită peste mai multe hârtii / Foto: Freepik
Curtea de Justiție a Uniunii Europene / Foto: Katarina Dzurekova / Flickr
Temu / Foto: DCBusiness
Dan Suciu
Tunelul Margina-Holdea
ONG-urile riscă să dispară
Ilie Bolojan / Foto: Octav Ganea / Inquam Photos

Ilie Bolojan, discuții cu guvernatorul BNR, Mugur Isărescu

Premierul Ilie Bolojan s-a deplasat miercuri dimineaţă...

e-Factura / Foto: Freepik
Lapte praf
Donald Trump vorbește cu jurnaliștii lângă Air Force One
Lingouri de aur
Panouri solare / Foto: Freepik
Centrala nucleară avariată de la Fukushima
Victor Negrescu
Emmanuel Macron, la Davos, în timpul discursului / Foto: WEF
Alexandru Nazare
Bancnote și lingouri de aur / Foto: Freepik
Dosare cu documente. Foto: Freepik.com
Uzină Renault / Foto: Renault
Florin Bănică

Programul Rabla, în discuție la nivel de Guvern și Minister

Preşedintele Administraţiei Fondului pentru Mediu (AFM),...

Mariusz Kozlowski, CEO Paralela 45
Donald Trump
Șantier / Foto: Freepik

pixel