Contractul de leasing. Cum rămâne cu plata ratelor

Autor: Simona Haiduc
Data actualizării:
Data publicării:
Pierzi dacă nu îndeplinești această condiție
Pierzi dacă nu îndeplinești această condiție
Cei ce au luat în leasing un bun trebuie să știe că dacă rămân în urmă cu plata ratelor trebuie să-l returneze și să achite  până la termenul trecut în contract toate sumele pe care le datorează firmei de leasing.

Potrivit legislației, acest lucru se întâmplă dacă ratele nu sunt plătite două luni. “În cazul în care locatarul/utilizatorul nu execută obligaţia de plată integrală a ratei de leasing timp de două luni consecutive, calculate de la scadenţa prevăzută în contractul de leasing, locatorul/finanţatorul are dreptul de a rezilia contractul de leasing, iar locatarul/utilizatorul este obligat să restituie bunul şi să plătească toate sumele datorate, până la data restituirii în temeiul contractului de leasing”, precizează Ordonanța Guvernului nr. 51/1997.

Un proiect de act normativ pus în dezbaterea senatorilor la începutul acestei luni vizează modificarea perioadei după care, în cazul neplății ratelor de leasing, s-ar putea rezilia contractul de leasing, iar bunul contractat va trebui restituit. Mai exact, în inițiativa legislativă se propune majorarea acestei perioade de la două luni, cât este în prezent, la trei luni.

Citește și Operațiunile de leasing. Se schimbă regulile

Proiectul va trebui, pentru a se putea aplica, să urmeze întregul parcurs legislativ, adică să fie adoptat de Parlament, semnat de șeful țării și publicat în Monitorul Oficial. Un alt proiect legislativ care conținea, printre altele, și măsura majorării perioadei după care, dacă nu se plătesc ratele stabilite prin contract, trebuie returnat bunul luat în leasing a fost declarat neconstituțional de către Curtea Constituțională în luna martie a acestui an.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Freepik.com
Business. Freepik.com
Bani. Freepik.com
Showroom auto / Foto: Freepik
Panouri fotovoltaice
Profesorul Mircea Coșea
Aur vs argint. Freepik.com
Uzinele Dacia
Nicușor Dan / Foto: Captură video Antena 1
Fidelis
Imagini de pe frontul din Ucraina / Foto: Președinția Ucrainei
Lingouri de aur

Scenariul extrem al Goldman Sachs privind prețul aurului

Prețul aurului a crescut spectaculos în 2025, ajungând...

Centrala termoelectrică de la Iernut
Bursă / Foto: Freepik
Bancnote, euro / Foto: Freepik
ExxonMobile, Anvers
Curtea Constituțională a României, CCR / Foto: George Călin / Inquam Photos
Freepik.com
Strangere de mana. Foto: Pexels.com
Frigider plin cu magneți / Foto: Freepik
Bani și aur
Energie. Foto: Pexels.com
Factura. Freepik.com
Depozit. Foto: Pexels.com
Reactoarelor Modulare Mici (SMR) / Foto: NuScale
Kim Jong Un și Vladimir Putin
Stație de transformare / Foto: Freepik
Shein / Foto: Dick Thomas Johnson / Flickr

Shein, amendată cu 150 milioane euro în Franța

Retailerul online de fast-fashion Shein a primit...


pixel