Corăbii antice, distruse. Oraș italian cere Germaniei despăgubiri

Autor: Mara Ivan
Data publicării:
Nu a fost indicată nici o sumă
Nu a fost indicată nici o sumă
Nemi, un oraş aflat în apropierea Romei, a anunţat vineri că doreşte despăgubiri de război din partea Germaniei după ce, în anul 1944, armata nazistă aflată în retragere ar fi distrus două corăbii antice, potrivit DPA.

Administraţia oraşului a aprobat o rezoluţie referitoare la o cerere de despăgubire, fără a menţiona însă vreo sumă şi nici tribunalul unde acest caz ar putea fi judecat.

Corăbiile de mari dimensiuni, despre care se crede că ar fi fost construite pentru împăratul roman Caligula şi erau folosite pentru venerarea zeiţei Isis, au fost recuperate de pe fundul unui lac din apropierea localităţii Nemi, în 1929.

Municipalitatea din Nemi a precizat într-un comunicat că ambarcaţiunile au fost în mod deliberat incendiate de soldaţii germani, într-un moment în care trupele aliate avansau, în noaptea de 31 mai 1944.

Nu a fost o pagubă colaterală de război, ci o ''insultă conştientă'', a precizat primarul localităţii Nemi, Alberto Bertucci, într-o declaraţie. ''Acesta este motivul pentru care cerem despăgubiri''.

''Am găsit rapoarte, documente cuprinzătoare, mărturii: naziştii i-au îndepărtat pe rezidenţi şi pe paznic. Au decis să incendieze acele capodopere. Nu există nicio îndoială'', a adăugat acesta.

Citește și Imunitate la covid-19. Dezvăluire ȘOCANTĂ a unui expert american

Pe pagina sa de internet, oraşul Nemi este mai puţin ferm asupra acestui subiect, relatând că muzeul care adăpostea corăbiile ''a fost cuprins de un incendiu misterios'' în timpul unei atac al artileriei americane.

Potrivit edilului, care are o orientare politică de centru-dreapta, guvernul german ar trebuie de asemenea să contribuie la eforturile pentru construirea unor reproduceri ale corăbiilor. Nemi se află la circa 30 de kilometri sud-est de Roma.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Contor electric
Factură energie electrică
Protest al angajaților MIPE
Aramco

Surpriză totală, saudiții scumpesc petrolul

Arabia Saudită majorează prețurile la țiței pentru toate...

Cazino
Oameni traversează strada
Membrii SANITAS sunt nemulțumiți
Freepik.com
Dumitru Costin, BNS
Medicamente / Foto: Freepik
Bursa de Valori București
Banca Naționala a României
Temperaturile maxime vor fi cuprinse între 33 şi 37 de grade, iar cele minime se vor situa între 17 şi 23 de grade.
Centru de date / Foto: Freepik
Wang Yi
Programul Casa Verde Fotovoltaice
Termocentrala de la Turceni
Miraj, efect cauzat de temeratura ridicată / Foto: Jeffrey Beall

Canicula aduce restricții de trafic în Teleorman

Compania Naţională de Administrare a Infrastructurii...

Un călător se uită la avioanele de pe pista de aterizare / Foto: Freepik
Ilie Bolojan, în Parlamentul României / Foto: George Călin / Inquam Photos
ANAF
Poluare / Foto: Freepik
Energie verde / Foto: Freepik
Ursula van der Leyen și Donald Trump / Foto: Casa Albă

România, în topul celor mai mari prețuri la energie

Prețurile la energie electrică continuă să varieze...

Intrarea în salina Praid / Foto: Alex Nicodim / Inquam Photos
OPEC
Caniculă

pixel