Coronavirus la Palatul Victoria! Angajații, sfătuiți să rămână acasă

Autor: Mara Ivan
Data actualizării:
Data publicării:
O veste de ultimă oră
O veste de ultimă oră
Alertă de coronavirus la Palatul Victoriei, sediul Guvernului României. Potrivit unor prime informații, o angajată care lucra la unul dintre bufetele instituției este suspectă de Covid-2019. 

Respectiva angajată ar fi intrat în contact cu o persoană aflată deja sub supraveghere medicală după ce a fost confirmată, în urma analizelor și testelor la care a fost supusă, prezența noii gripe. 

În acest context, angajații de la Palatul Victoria au fost sfâtuiți să nu se prezinte la serviciu. În plus, structurile abilitate au luat toate măsurile pentru a preveni răspândirea coronavirusului. 

Update. Potrivit Grupului de Comunicare Strategică (GSc), în contextul anchetei epidemiologice care este desfăşurată în acest moment în legătură cu femeia de 42 de ani din Bucureşti confirmată cu coronavirus (COVID-19) în cursul zilei de duminică, se fac verificări cu privire la posibili contacţi ai acesteia din rândul personalului care lucrează în clădirea Guvernului.

"Facem precizarea că s-au luat măsuri preventive în acest caz, fiind limitat orice contact cu terţe părţi pe care l-ar fi putut avea două dintre persoanele despre care s-ar putea considera că au contact cu femeia de 42 de ani, solicitându-li-se să rămână la domiciliu împreună cu familia", afirmă GSC.

 

Citește și Marcel Vela confirmă: România suspendă toate zborurile pe relația cu Italia

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Barajul Paltinu
Glob de ciocolata. Foto: Freepik.com
Ilie Bolojan / Foto: George Călin / Inquam Photos
Mașini / FOTO: Freepik
Bani / Foto: DCBusiness

Mecanism nou pentru proiectele suspendate din PNRR

Guvernul lansează în dezbatere un proiect de OUG care...

Tineri așteaptă trenul într-o gară / Foto: Freepik
Sam Altman, CEO Open AI
Foto: Freepik.com
Metale rare
Sistemul Arrow 3 / Foto: Israel Aerospace Industries
Curs valutar. Sursa: Freepik.com
Mega Image își consolidează prezența în județul Vrancea
Oameni de afaceri / Foto: Freepik
Factură energie electrică
foto: pexels.com
Ședința de Guvern / Foto: gov.ro
Tineri analizează grafice / Foto: Freepik
Dosare ANAF. Freepik.com
Foto: Pexels.com
Camera Deputaților / FOTO: Facebook

Decembrie fierbinte pentru mediul de afaceri din România

Finalul de an aduce o avalanșă de schimbări fiscale, iar...

Roxana Mînzatu, comisar european
Vladimir Putin, în timpul vizitei din Alaska

România, vulnerabilă într-un eventual acord SUA–Rusia

De Ziua Națională, în timp ce România își celebrează...

Hackeri / Foto: Freepik
Foto: Pexels.com

Scădere uşoară a ratei şomajului în România

În luna octombrie 2025, rata şomajului în formă...

Tricolorul României
Femei într-o seră / Foto: Freepik
Dunare

pixel