Coronavirus. Virusul devine INACTIV! Medicii italieni au dovada

Autor: Simona Haiduc
Data publicării:
S-a demonstrat că funcționează
S-a demonstrat că funcționează
Razele ultraviolete din spectrul solar au darul de a distruge rapid noul virus. Profesorul Universității de stat din Milano, profesorul Mario Clerici a oferit mai multe detalii despre experimentul efectuat, în acest scop, de echipa lui de cercetători. 

Astfel, experții italieni au introdus SARS-CoV-2 într-o picătură de apă cu scopul de a reproduce efectul provocat în momentul în care o persoană infectată cu noul coronavirus tușește. Materialul astfel obținut a fost supus la diferite doze de raze solare: în diapazon de unde scurte (ultraviolete C-UV-C), unde lungi (UV-A) și medii (UV-B).

S-a constatat că acțiunea ultravioletele chiar și în doze mici face virusul inactiv în decurs de numai câteva secunde. ”Razele solare care pătrund vara în atmosfera terestră au capacitatea de a ucide complet noul coronavirus din stropii de salivă care apar la tuse sau când stai de vorbă cu o persoană infectată”, a explicat omul de știință italian. 

Citește și Covid-19. Succes pentru o formă de tratament care se inhalează

În altă ordine de idei, specialistul a explicat cauza nivelului ridicat de răspândire a noului virus în India, Pakistan și Bangladesh. Potrivit afirmațiilor sale, acest lucru este rezultat al climei musonice, când vara, din cauza precipitațiilor abundente, în atmosferă ajunge o cantitate redusă de raze solare. 

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Foto: Freepik.com
Document. Foto: Freepik.com
Freepik.com

Acordul Mercosur, semnat sâmbătă în Paraguay

Paraguay găzduieşte ceremonia de semnare a acordului...

Freepik.com
Moscova / Foto: Freepik
Strângere de mână / FOTO: Freepik

Avantajele şi dezavantajele acordului UE - Mercosur. Analiză

Acordul de liber schimb dintre UE şi Mercosur are o...

Birou. Foto: Freepik.com

Prăpastie salarială: 12.931 lei în IT vs 3.403 lei în HoReCa

IT-ul rămâne lider la salarii: peste 12.900 lei net, de...

Bani
China. Foto: Freepik.com
Muncitori instalează panouri solare / Foto: Freepik
e-Factura
Bursa de Valori București
Foto: Pexels.com
Stâlpi de înaltă tensiune / Foto: Freepik

China a suspendat importurile de energie electrică din Rusia

China a suspendat importurile de energie electrică din...

Încărcare mașină electrică / sursa foto: Freepik.com
Foto: pexels.com
Hacker. Freepik.com
Foto: Freepik.com
Freepik.com
Vladimir Putin / Foto: Kremlin
Banca Națională a României
Foto: Freepik.com
Document. Foto: Freepik.com

pixel