Pașapoartele românești se schimbă radical din septembrie
Guvernul a adoptat o hotărâre prin care schimbă atât...
"De exemplu, nu se mai fabrică nicăieri ser antidifteric. Serul antitetanos pune şi el mari probleme, în momentul de faţă nu se mai face, se importă. Costurile pentru serul antirabic sunt în prezent uriaşe", a spus prof. dr. Sterinu Cercel, în cadrul celei de a VII-a ediţii a Conferinţei naţionale RoVaccin.
Streinu a declarat că şi rabia este mortală. "Cine face rabie nu scapă. Nici aici, nici în Marea Britanie, nici în Germania, nicăieri. Şi când vorbim despre boli care sunt prevenibile prin vaccinare este o eroare să nu facem acest lucru. Cu o seringă, cu un tampon de alcool şi un plasture mic am rezolvat o problemă care poate fi limitatoare de viaţă", a subliniat medicul.
Managerul Institutului "Matei Balş" a demontrat că preţul tratamentului bolilor care pot fi prevenite prin vaccinare este mare.
Citește și:Câți dintre români se tem de vaccinare SONDAJ
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Guvernul a adoptat o hotărâre prin care schimbă atât...
Ministerul Dezvoltării,...
Bucureștenii și turiștii care...
Guvernul urmează să aprobe prin...
Producţia de gaze a României a...
Cea de-a 47-a ediţie a programului "Litoralul pentru...
Spotify va majora prețurile pe măsură ce investește în...
Un număr de 407.854 de persoane...
Decizie privind plata...
Bagdadul vizează independența...
Ministerul Investițiilor și...
Un tânăr designer auto, devenit...
Luni, 25 august, este termenul...
Guvernul a aprobat criteriile...
Poliția din Dubai a dejucat în...
Canicula diminuează recolta de...
Hidroelectrica vine cu...
Administrația Trump plănuiește...
Direcția Generală Antifraudă...
Ghidul Rabla Auto a intrat în dezbatere publică....
Guvernul a decis amânarea...
Ministerul Energiei lucrează la...