Condiţiile financiare ale tranzacţiei nu au fost date publicităţii. Câştigurile obţinute în urma tranzacţiei vor fi folosite pentru reducerea datoriei şi investiţii în inovaţii, în întreg portofoliul companiei, a informat Coty.
Coty, care deţine propriile mărci de cosmetice, cum ar fi CoverGirl, a plătit 200 de milioane de dolari în 2021 pentru a achiziţiona o participaţie de 20% în SKKN by Kim.
Coty va continua colaborarea cu Kylie Cosmetics, o marcă deţinută de sora vitregă Kylie Jenner, unde deţine o participaţie majoritară.
În 2023, Kardashian şi Jenner şi-au exprimat frustrarea privind modul în care Coty gestionează mărcile lor şi au avut discuţii neoficiale pentru a-şi lua înapoi afacerile de produse de înfrumuseţare, a anunţat Bloomberg, citând surse care au dorit să-şi păstreze anonimatul.
Coty, cu sediul în New York, a înrăutăţit previziunile anuale de profit şi a raportat un declin surprinzător al veniturilor trimestriale.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Conturile Spotify reprezintă active digitale valoroase...
China face un pas înainte în...
A încetat din viaţă Papa Francisc.
Cristina Popescu, directorul...
Șocul comercial declanșat de...
Numărul firmelor dizolvate, în scădere cu 8,73% în...
China acuză SUA de abuz...
Producţia de ţiţei a României a scăzut cu 7, 6% în...
Cifrele săptămânii de la Bursa...
Potrivit unui studiu, circa 15%...
Ucraina ar putea avea nevoie să importe până la 6,3...
Preşedintele Renault,...
Un avion Boeing destinat Chinei...
Numărul locuinţelor asigurate...
Redacţia DC Business vă urează...
Grupaj de ştiri.
În noile condiții generate de războiul tarifelor,...
Indicele dolarului scade sub pragul de 100, în timp ce aliați tradiționali...
Cererea globală de cupru explodează: investiții de peste...