COVID-19. Canadienii au găsit FRUCTUL ce poate face MINUNI

Autor: Simona Haiduc
Data actualizării:
Data publicării:
Ar putea fi la îndemâna oricui
Ar putea fi la îndemâna oricui
În goana lor după un tratament împotriva celor mai severe simptome ale covid-19, cercetătorii canadieni și-au concentrat atenția asupra unui aliment - fructul palmierului acai.

Rezultatul studiilor anterioare au fost confirmate de ultimele analize de laborator: boabele acestui palmier originar din America centrală și de sud au darul de a reduce inflamațiile, ce reprezintă, printre altele, unul dintre efectele provocate de noul coronavirus. 

Doi cercetători de la Universitatea din Toronto, Michael Farkouh și Anna Andreazza, examinează de cinci ani aceste fructe și au decis să teste eficacitatea lor împotriva covid-19.

”Este ușor de încercat Boabele de acai nu sunt scumpe și pot fi ușor procurate, sunt sigure și, prin urmare, nu există nici un pericol”, a declarat pentru Farkouh pentru France Presse. 

Cei doi oameni de știință au recrutat circa 580 de pacienți testați pozitiv la covid-19 în Canada și Brazilia, unde aceste palmier este cultivat. Jumătate dintre bolnavi au primit doze din medicamentul experimental, ceilalți doar placebo. 

Citește și Blochează noul VIRUS. E natural, mai bun decât REMDESIVIR. Dovedit ȘTIINȚIFIC

Experimentul durează 30 de zile, rezultatele urmând să fie prezentate spre sfârșitul acestui an. Totuși, specialiștii nutresc convingerea că, din moment ce eficacitatea acestui fruct împotriva inflamațiilor a fost deja dovedită și demonstrată, folosirea lui în cazurile de covid va ajuta persoanele infectate. 

Farkouh a explicat că boabele de acai vizează același grup de proteine, numit criopirina NLRP3, ca și noul coronavirus. Odată activate, aceste proteine combat infecțiile și stresul. 

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Hârtii, documente, acte
Lingou de aur
Ministerul de Finanțe
Avioane Craiova / Foto: Alex Micsik / Agerpres
Teren agricol / Foto: Freepik
Să ierți pe cineva de datorii înseamnă să nedreptățești

Mii de români scapă de datorii. Cine e vizat

Mii de români scapă de datorii. Cine poate beneficia și...

drone - FOTO: Freepik@kjpargeter
Lapte praf / Foto: Freepik
Donald Trump - FOTO: Agerpres

Piața bursieră în SUA 2026. Început slab pentru Trump

S&P 500 a crescut, dar nu la fel de spectaculos ca...

Cod fiscal / Foto: Freepik
Donald Trump / Foto: Casa Albă
firme inchise - FOTO: Freepik@EyeEm
ANAF
Jensen Huang, CEO Nvidia

China deschide robinetul importurilor de cipuri Nvidia?

Autoritățile chineze au transmis celor mai mari companii...

Documente ANAF. Foto: AI - Freepik.com
doicesti - FOTO: Bogdan Ivan@Facebook
Acordul UE-Mercosur nu poate intra în vigoare fără CJUE și Parlamentul European - FOTO: Freepik
Judecător / Foto: Freepik
Dumitru Chisăliță / Foto: Cristian Nistor / Agerpres
Nicușor Dan - FOTO: Agerpres
Emmanuel Macron la Davos a purtat o pereche de ocherali de soare din cauza unei afecțiuni oculare / Foto: WEF / Flickr
UE. Foto: Freepik.com
consiliul pentru pace - FOTO: Agerpres
Chatgpt. Freepik.com
Economii. Sursa: Freepik.com
Nicusor Dan - FOTO: Agerpres

Probleme tehnice la sistemul de achiziționare a rovinietei

Sistemul de achiziționare a rovinietei este blocat din...

STB București: Prețurile călătoriilor ar putea crește

Primăria Capitalei propune creșterea tarifelor pentru...

Ilie Bolojan / Foto: Facebook

Ilie Bolojan, despre acordul UE-Mercosur

Premierul Ilie Bolojan a explicat că decizia privind...


pixel