Mircea Coșea: Criza energiei, făcută cu bună știință! Cum am ajuns dependenți de Rusia
Întârzierea proiectelor...
Pachetul include în special majorarea alocaţiilor pentru cei care sunt în şomaj parţial. Astfel aceştia vor primi între 70% şi 77% din salariul lor net începând din a patra lună de şomaj parţial şi între 80% şi 87% începând din a şaptea lună, faţă de un procent cuprins între 60% şi 67% din salariul net de care beneficiază în prezent toţi şomerii. De asemenea, persoanele care sunt deja în şomaj complet vor beneficia în acest an de prelungirea cu trei luni a perioadei indemnizării, dacă aceasta ajunge în curând la final.
În plus, la sfârşitul a opt ore de negocieri dificile, liderii celor trei partide care formează coaliţia guvernamentală ( CDU, CSU şi SPD) au decis şi unele măsuri suplimentare de relaxare fiscală. Astfel, TVA în sectorul restaurantelor, afectat în mod special de măsurile de carantină, va fi redus de la 19% până la 7% începând cu data de 1 iulie 2019 şi pentru o perioadă de un an.
Citește și Datoria Germaniei în 2020 va ajunge la 72,25% din PIB
De asemenea, a fost decisă alocarea unei finanţări de aproximativ 500 milioane de euro pentru a ajuta familiile să achiziţioneze calculatoare destinate cursurilor şcolare online. Graţie acestui sprijin, elevii cu resurse financiare reduse vor putea primi un sprijin de 150 de euro fiecare pentru a-şi cumpăra laptopuri.
Acest nou program de ajutor, a cărui valoare a fost evaluată la 10 miliarde de euro, se adaugă unui program total de sprijinirea economiei germane în valoare de aproximativ 1.100 miliarde euro, constituit în principal din garanţii publice pentru împrumuturi destinate companiilor.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Întârzierea proiectelor...
Banca Națională a României a...
Guvernul pregătește o modificare amplă a legislației...
Agenția Națională de Administrare Fiscală (ANAF) a...
Autoritatea de Supraveghere...
Executivul dezbate în ședința de miercuri, 16 octombrie,...
Curtea Constituțională a României (CCR) a respins...
Peste 30 de jurnaliști de apărare și corespondenți...
Românii din marile orașe...
IMM România solicită menţinerea...
Industria aromatizării spațiilor – o nișă puțin...
Se îngroaşă gluma pentru Rusia, după atacurile Ucrainei...
În data de 16 octombrie 2025...
Curtea Constituțională a...
Curtea de Conturi a descoperit...
Garda de Mediu lansează prima acțiune cu drone împotriva...
Comisia de buget de la Camera...
Radu Burnete afirmă că în...