Covid-19 îngheață comerțul cu aur pe cea mai activă piață

Autor: Oana Pavelescu
Data publicării:
Aurul ar putea reprezenta un activ mai sigur şi mai stabil în următoarea perioadă
Aurul ar putea reprezenta un activ mai sigur şi mai stabil în următoarea perioadă
Industria bijuteriilor din India s-a stopat, deoarece guvernul a blocat o mare parte a țării pentru a încerca să împiedice răspândirea coronavirusului.

Titan Co., cea mai mare firma de bijuterii din India, după valoarea de piață, și-a închis toate magazinele până pe 29 martie, se arată într-un comunicat, citat de Bloomberg. Compania și-a închis unitățile de producție pentru o săptămână după care va evalua situația la sfârșitul perioadei, se mai spune în documentul emis de firmă.

Valoarea aurului a depășit pragul psihologic de 1700 dolari/uncie

Cererea în India, al doilea cel mai mare consumator de aur din lume, a înregistrat deja o scădere pe fondul prețurilor interne cât și a încetinirii economiei. Guvernul Narendra Modi a impus în weekend închidere aproape completă a țării, după înmulțirea vertiginoasă a cazurilor de îmbolnăvire cu noul coronavirus, o mișcare care va afecta, în continuare, creșterea, care deja a înregistrat cea mai mare încetinire din ultimii 11 ani.

Preocupările legate de virus au dus sectorul local al pietrelor prețioase și al bijuteriilor la un blocaj, practic nu a mai călcat nimeni în magazine și multe bijuterii care acum se închid în mall-uri cât și complexe comerciale, potrivit All India Gem and Jewelery Domestic Council. Industria urmărește o extindere termenului pentru rambursarea împrumuturilor și o reducere a impozitului la importul aur la 4% din actualul 12,5%, mai spune Consiliul.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Portofel. Foto: Freepik.com
Chei auto. Foto: Freepik.com
Fabrica. Foto: Freepik.com
Freepik.com
CEC Bank
Bitcoin / FOTO: Freepik

Bitcoin își revine după minimele înregistrate vineri

Bitcoin își revine după minimele înregistrate vineri,...

CCR a emis un comunicat
Președintele Nicușor Dan
Curtea Constituțională a României, CCR / Foto: George Călin / Inquam Photos
Circulația s-a redeschis pe Transalpina / Foto: Oana Pavelescu
Amazon
SpaceX
Muzeul Louvre din Paris
OPEC
Blocul din cartierul bucureștean Rahova unde a avut loc o explozie / Foto: Octav Ganea / Inquam Photos
Mihai Voicu
Curs valutar. Foto: Mihai Ciobanu
Transportor GNL / sursa foto: Freepik.com /@sharpiloandrey
Christine Lagarde / Foto: BCE / Flickr
Curtea Constituțională a României / Foto: Octav Ganea / Inquam Photos
freepik.com
Yuan vs dolar. Foto: Freepik.com

pixel