CoVID-19 pune la pământ învățământul din întreaga lume

Autor: Mara Ivan
Data publicării:
În unele țări este o decizie fără precedent
În unele țări este o decizie fără precedent
Epidemia de Covid-19 continuă să creeze îngrijorare şi măsuri excepţionale la nivel mondial, privând de cursuri aproape 300 de milioane de elevi, golind stadioane şi lăcaşuri de cult, într-un moment în care Organizaţia Mondială a Sănătăţii regretă că unele ţări nu fac suficient pentru a combate acest nou coronavirus, relatează joi AFP.

Unesco identifică 13 ţări obligate să îşi închidă toate şcolile, afectând peste 290 de milioane de elevi din întreaga lume, o "cifră fără precedent". În urmă cu două săptămâni, numai China, unde virusul a apărut pentru prima dată în decembrie, luase decizia de a-şi închide şcolile.

În Italia, închiderea a 58.000 de grădiniţe şi şcoli primare, colegii, licee şi universităţi este fără precedent în istoria ţării, unde cursurile au continuat chiar în timpul celui de-al Doilea Război Mondial şi bombardamentelor Aliaţilor.

Decizia a fost "dificilă" şi are consecinţe economice "grele", în opinia premierului Giuseppe Conte, care a luat-o împotriva sfaturilor unora dintre consilierii săi, relatează presa italiană.

Citește și China are altă durere de cap. La fel de gravă ca virusul Covid-19

Cu toate acestea, într-o "listă lungă" de ţări nu se face suficient pentru combaterea coronavirusului, a declarat joi Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS).

Numărul cazurilor de contaminare în lume se apropie de 100.000: 85 de ţări şi teritorii au raportat cel puţin 97.510 persoane infectate, iar dintre acestea, 3.346 au murit, potrivit unui bilanţ stabilit de AFP din surse oficiale joi la 17:00 GMT. Cele mai afectate sunt China, Coreea de Sud, Italia, Iran şi Franţa.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Schimb valutar. Freepik.com
Curtea Constituțională a României / Foto: Octav Ganea / Inquam Photos

CCR dă undă verde tăierii pensiilor speciale

Curtea Constituțională a României a respins miercuri...

ANAF / Foto: DCBusiness
Impozit minim global / Foto: Freepik
Rețea electrică / Foto: Freepik
Tren înzăpezit / Foto: Freepik

CFR Călători anulează zeci de trenuri din cauza ninsorilor

CFR Călători anulează zeci de trenuri din cauza...

Viscolul a închis mai multe drumuri
Contor de gaze / Foto: Freepik
Ninsoarea a afectat transportul în comun din Capitală / Foto: Liliana Zamarcaru
Aeroportul Otopeni / Inquam Photos / Octav Ganea
Parlament
Drumarii au scos utilajele de dezăpezire
Bursa de la Tokyo / Foto: Kakidai / Wikipedia
Tren Coralia Stream
Banca Națională a României
Bursa / Foto: Freepik
Ministerul Finanțelor
Cvadricilul care a luat foc în cartierul Crângași din București / Foto: Cosmin Enache / Inquam Photos
ANAF SAF-T
Viitoarea centrală SMR a Rolls-Royce
Veste bună pentru românii care dețin credite. Indicele ROBOR scade
Benzinărie

Carburanții urcă din nou. Cât plătești acum pentru un plin

Prețurile la carburanți au înregistrat o creștere ușoară...

Bogdan Ivan
Ger și viscol
Inflația golește buzunarele românilor / Ilustrație DCBusiness

Ce este inflația și cum afectează economiile populației

Inflația este unul dintre cei mai invocați termeni din...

Microbuze
Pilonul III de pensii / Foto: freepik.com

ASF consolidează cadrul de autorizare în Pilonul III

Autoritatea de Supraveghere Financiară a adoptat și...


pixel