Creștere record a cheltuielilor pentru apărare în Europa

Autor: DCBusiness Team
Data publicării:
Vânătorul de mine M270 „Sublocotenent Ion Ghiculescu” / Foto: MApN
Vânătorul de mine M270 „Sublocotenent Ion Ghiculescu” / Foto: MApN
NATO anunță o majorare de 20% în 2024 a cheltuielilor pentru apărare ale Europei şi Canadei.

Cheltuielile pentru apărare ale statelor europene membre NATO și ale Canadei au crescut cu 20% în 2024 față de anul precedent, a declarat vineri secretarul general al Alianței, Mark Rutte, citat de Reuters.

Statele membre NATO se confruntă cu o presiune tot mai mare din partea președintelui american Donald Trump, care le solicită să-și majoreze bugetele pentru apărare – o cerere pe care a făcut-o în mod repetat și în timpul primului său mandat.

Multe țări membre au dorit să arate că au luat în considerare acest apel și și-au intensificat deja cheltuielile militare, mai ales după invazia Rusiei în Ucraina din 2022.

Potrivit NATO, această creștere de 20% a cheltuielilor în rândul membrilor non-americani ai Alianței a dus totalul bugetului lor pentru apărare la peste 485 de miliarde de dolari.

„Aștept cu nerăbdare să găzduiesc săptămâna viitoare reuniunea miniștrilor apărării ai NATO, unde vom discuta despre investiții mai mari și mai eficiente în apărare”, a declarat Rutte, răspunzând unei solicitări Reuters privind cele mai recente date.

„Am analizat cifrele. Sunt în creștere. De fapt, cheltuielile țărilor europene și Canadei au crescut cu 20% în 2024, ceea ce ridică totalul investițiilor suplimentare din ultimii ani de la 640 la 700 de miliarde de dolari.”

NATO a precizat că nu poate furniza momentan date suplimentare, însă este de așteptat să ofere mai multe detalii la reuniunea miniștrilor apărării de miercurea viitoare, unde va debuta și noul șef al Pentagonului, Pete Hegseth.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Ce angajamente şi-a luat Guvernul în faţa delegaţiei FMI

Premierul Marcel Ciolacu a avut, vineri, o întâlnire cu...

Donald Tusk
Santorini. Foto: pexels.com
Casa de schimb valutar / Foto: Oana Pavelescu
Vânătorul de mine M270 „Sublocotenent Ion Ghiculescu” / Foto: MApN

Creștere record a cheltuielilor pentru apărare în Europa

NATO anunță o majorare de 20% în 2024 a cheltuielilor...

Controalele ANAF se extind
Apple a pierdut un proces major / Foto: Unsplash
Târg imobiliar
BNR / Foto: DCBusiness
Compania nu a oferit nici o altă dată
Lucrători

Surpriză în COR! Noi meserii în România!

Ministerul Muncii și Institutul Național de Statistică...

Bucătărie de restaurant / Foto: Freepik

Reguli noi pentru HoReCa. Nouă obligație pentru industrie

Regulamentul (UE) 2025/40 introduce schimbări majore în...

Trump continuă epurările în agențiile de spionaj
Mircea Fechet
Sam Altman / Foto: World Economic Forum / Flickr
Dan Șucu, președintele Concordia
Damen
Omniasig
Știrile dimineții
Calcule / Foto: Freepik
Muncitori într-o fabrică de confecții / Foto: Ministerul Muncii
Santorini. Foto: pexels.com
foto: pexels.com
Autoturisme noi, transportate pe un trailer / Foto: Freepik
Paris. Foto: Mihai Ciobanu

Franţa, buget de austeritate în 2025

Parlamentul francez a adoptat bugetul de austeritate...


pixel