Claudiu Năsui: Legea privind capitalul social putea fi blocată fără voturile USR și UDMR
Legea care modifică regimul...
Prezentă la şedinţa Biroului Politic Naţional al PNL, ce-și desfășoară lucrările la Sinaia, Ministrul Educaţiei, Ligia Deca, a declarat, referindu-se la majorarea salariilor din învăţământ de la 1 ianuarie, că, nefiind finalizată Legea salarizării unitare, se poartă discuţii pentru a se stabili, în funcţie de buget, care va fi această creştere.
"(...) Acum se discută, în funcţie de proiecţia de buget pentru anul următor, care vor fi creşterile posibile. Noi ne dorim ca toate angajamentele făcute personalului din învăţământ să poată fi respectate pentru a încuraja ca cei mai buni absolvenţi să intre în profesie şi pentru a încuraja performanţa la clasă. Este clar că, neavând Legea salarizării unitare, care este gestionată în elaborarea sa de către Ministerul Muncii, va trebui să se meargă pe o estimare şi de aceea avem aceste discuţii în curs cu federaţiile sindicale ca, în funcţie de bugetul de anul viitor, să putem stabili împreună cu reprezentanţii personalului din învăţământ care va fi această creştere", a spus ministrul.
Deca a punctat că se fac eforturi pentru ca aşteptările cadrelor didactice din toată ţara să fie satisfăcute.
"PNL îşi doreşte ca toate promisiunile făcute cadrelor didactice şi personalului din învăţământ să poată fi ţinute. În lipsa Legii salarizării unitare, facem toate eforturile, împreună cu reprezentanţii profesorilor, să ajungem în punctul în care şi ei să simtă că aşteptările cadrelor didactice din toată ţara sunt satisfăcute. Vă promit că Ministerul Educaţiei, ca şi până acum, va rămâne aproape de cadrele didactice şi vom susţine cauza redării prestigiului şi demnităţii în profesia didactică", a adăugat ministrul.
În privința discuțiilor legate de buget, Ligia Deca, a precizat că ele sunt în curs, punctând că doar pentru cheltuielile salariale se estimează un plus de 15 miliarde de lei faţă de bugetul de anul trecut.
"Avem în curs discuţia pentru bugetul de anul viitor, avem o estimare, de exemplu, ceea ce înseamnă cheltuielile salariale în plus pentru respectarea angajamentelor legale luate odată cu creşterile salariale din luna iunie. Avem un plus de 15 miliarde de lei numai pe creşterile survenite în acest an faţă de bugetul de anul trecut. Discutăm per ansamblu, bugetul este în elaborare şi avem un dialog tehnic pe acest subiect", a declarat ministrul.
Citește și Creştere record a salariilor muncitorilor din Marea Britanie
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Legea care modifică regimul...
Datoria publică a României este...
Un ordin recent al Agenția...
Președintele SUA, Donald Trump,...
Autoritățile introduc noi...
Președintele Chinei, Xi...
Rata șomajului în formă...
Rusia a lansat în noaptea de...
Gigantul farmaceutic danez Novo...
Guvernul discută vineri o...
Proiectele de acte normative...
Februarie 2026 începe cu...
Ministerul Finanţelor a...
Perspectivele pieței de creditare în prima jumătate a...
Pensiile private obligatorii...
Piaţa spaţiilor de birouri din...
Tribunalul Galați a admis...
Consilierii generali ai Consiliul General al...
Autoritatea Vamală Română a...
Proiectul Economic@BNR, dedicat...
Românii au început anul 2026...
Indicele ROBOR la trei luni, în funcție de care se...
Consilierii municipali se...