Datoria guvernamentală a urcat in iunie la 57,2% din PIB

Autor: DCBusiness Team
Data actualizării:
Data publicării:
Sedinta de Guvern
Sedinta de Guvern
Datoria administraţiei publice (datoria guvernamentală) a urcat, în iunie 2025, până la 1.040,62 miliarde lei, de la 1,034,71 miliarde de lei, în luna precedentă, conform datelor publicate de Ministerul Finanţelor.

Datoria administraţiei publice (datoria guvernamentală) a urcat, în iunie 2025, până la 1.040,62 miliarde lei, de la 1,034,71 miliarde de lei, în luna precedentă, conform datelor publicate de Ministerul Finanţelor (MF), consultate de AGERPRES.

Ca procent din PIB, datoria guvernamentală a crescut la nivelul de 57,2%, de la 56,8% în mai (PIB conform comunicatului INS din 5 septembrie 2025).

În iunie 2025, datoria pe termen mediu şi lung a crescut la 976,366 miliarde de lei, de la 961,008 miliarde de lei, în mai 2025, iar cea pe termen scurt a scăzut la 64,26 miliarde lei, de la 73,71 miliarde de lei, în luna anterioară.

Cea mai mare parte din această datorie, respectiv 856,53 miliarde de lei, era reprezentată de titluri de stat. Împrumuturile se cifrau la 163,31 miliarde de lei.

Datoria în moneda naţională se ridica la valoarea de 486,82 miliarde lei, cea în euro la 457,81 miliarde de lei, echivalent, iar datoria în dolari americani la 93,99 miliarde, echivalent lei.

Conform datelor Ministerului Finanţelor, în iunie, datoria administraţiei publice centrale a crescut la 1.016,59 miliarde lei, de la 1.010,82 miliarde lei în mai 2025, din care 952,35 miliarde de lei pe termen mediu şi lung. Cea mai mare parte a datoriei administraţiei centrale era contractată în lei (468,04 miliarde de lei) şi în euro (452,56 miliarde de lei, echivalent).

Datoria administraţiei publice locale a urcat la 24,035 miliarde de lei, de la 23,889 miliarde de lei în luna anterioară, din care 24,016 miliarde de lei pe termen mediu şi lung.

Totodată, în a şasea lună a acestui an, datoria internă a administraţiei publice se cifra la 522,958 miliarde de lei (524,168 miliarde lei în mai 2025), respectiv 28,7% din PIB (28,8% din PIB, în luna anterioară), din care 504,070 miliarde de lei datorie a administraţiei centrale şi 18,887 miliarde de lei datoria administraţiei locale.

Potrivit sursei citate, datoria externă a administraţiei publice era în cuantum de 517,668 miliarde de lei (510,55 miliarde lei, în luna precedentă), respectiv 28,4% din PIB (28% din PIB, în mai 2025), din care 512,52 miliarde de lei datorie externă a administraţiei publice centrale şi 5,147 miliarde de lei datoria externă a administraţiei publice locale. 

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

foto: pexels.com
Titluri Tezaur / FOTO: Pagina de Facebook a Ministerului Finanțelor
Apă și canalizare / FOTO: Freepik
Eoliene

Sistemul energetic din România, salvat de vânt

România se sprijină pe vânt pentru a evita o pană majoră...

Vameși
Foto: Pexels.com
Stâlpi de înaltă tensiune / Foto: Freepik
Ședința de Guvern / Foto: gov.ro
Curs valutar. Sursa: Freepik.com
prețul la gaze / Foto: Freepik
Finante. Freepik.com

Date INS: Creştere modestă a economiei României în 2025

Avans modest al PIB-ului României în 2025.

Nuclearelectrica
Sediul Ministerului Finanțelor / Foto: Silviu Matei / Agerpres
ANAF / Montaj foto: DCBusiness
Trafic intens pe autostradă / Foto: Freepik
Termocentrală

Grupul 6 de la Rovinari reintră oficial în producție

Rovinari pornește Grupul 6 – un pas decisiv pentru...

Foto: Oana Pavelescu
Nicușor Dan
Freepik.com
Codul Muncii. Freepik.com

Salariul minim creşte cu 11% în Ungaria

Premierul Ungariei, Viktor Orban, a anunţat joi...

Freepik.com

ANAF creşte numărul controalelor efectuate de la birou

ANAF, informare privind ţintele asumate în PNRR.

Asigurare auto RCA / Foto: Freepik
O unitate Gazprom / FOTO: Pagina de Telegram a companiei

Veniturile Rusiei din petrol şi gaze s-au prăbuşit

Veniturile Rusiei din petrol şi gaze au scăzut...

Date biometrice / Foto: Freepik

Modificări majore în procedura cazierului judiciar

Cazierul judiciar intră într-o nouă eră digitală, după...

Oleoductul Drujba

pixel