Decizie surpriză a celor de la Google. Se închide un program

Autor: Simona Haiduc
Data actualizării:
Data publicării:
Google va plăti impozite mai mari în Austria
Google va plăti impozite mai mari în Austria
Google a anunțat că va închide Google+ cu patru luni mai devreme decât era prevăzut, după descoperirea, în noiembrie, a alte breșe ce implică datele utilizatorilor.

Între 7 și 13 noiembrie, 52,5 milioane de utilizataori au fost afectați de această problemă, care a expus informații precum nume, adrese de email, profesie și vârstă. Google a anunțat că breșa a fost rezolvată și că îi va contacta pe cei ai căror date au fost sustrase.

Despre închiderea Google+, Google a vorbit în vară, după ce Wall Street Journal a dezvăluit că o problemă de logistică a pus în pericol datele personale a sute de milioane de utilizatori ai Google+. La acea dată, compania a precizat că rețeaua socială va fi închisă în august anul viitor. Acum, ea se va produce în aprilie 2019.

Google a anunțat, de asemenea, închiderea tuturor API, interfețe care permit dezvoltatorilor să creeze funcționalități bazate pe reațeaua socială, în decurs de 90 de zile.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Finanțele au clarificat
TVA / Foto: Freepik

Modificare fiscală majoră: fără amenzi în sistemul e-TVA

O modificare importantă în relația dintre contribuabili...

Un bărbat citește mai multe documente / Foto: Freepik
 Seagal si Vladimir Putin
Stație de transformare / Foto: Arhivă
Trofeul FIFA al Cupei Mondiale de Fotbal
Cod galben de ger / Foto: Freepik
Elon MUsk și Donald Trump / Foto: Casa Albă
Viscolul a închis mai multe drumuri
Scoaterea banilor din firmă se complică
Alertă DNSC
Rompetrol
ANAF
Bursă / Foto: Freepik
Stâlpi de înaltă tensiune / Foto: Freepik
Plata POS. Freepik.com
Foto:Freepik.com
e-Factura
Freepik.com
Farmacie. Foto: Freepik.com
Schimb valutar / Foto: Freepik
ANAF / Foto: Oana Pavelescu
Construcții / sursa foto: Freepik.com / ksandrphoto
Guvernul României
Donald Trump
Unul dintre sediile companiei Novo Nordisk / FOTO: Site-ul oficial al companiei

pixel