Insolvențele se mută în Capitală: Bucureștiul înregistrează un val de falimente!
Scade numărul firmelor intrate...
"În perioada ianuarie - decembrie 2018, în structură, balanţa bunurilor a consemnat un deficit mai mare cu 2628 milioane euro, balanţa serviciilor a înregistrat un excedent mai mic cu 102 milioane euro, balanţa veniturilor primare a înregistrat un deficit mai mare cu 322 milioane euro, iar balanţa veniturilor secundare un excedent mai mic cu 394 milioane euro", precizează sursa citată.
Datoria externă totală a crescut cu 1,115 miliarde de euro. Datoria externă pe termen lung a însumat 67,219 miliarde de euro la 31 decembrie 2018 (68,3% din totalul datoriei externe), în scădere cu 1,9% faţă de 31 decembrie 2017. Datoria externă pe termen scurt a înregistrat nivelul de 31,257 miliarde de euro (31,7% din totalul datoriei externe), în creştere cu 8,4% faţă de 31 decembrie 2017.
Citește și Buget 2019. Deficitul s-a mărit peste noapte cu un miliard de lei
Rata serviciului datoriei externe pe termen lung a fost 20,7% în perioada ianuarie - decembrie 2018, comparativ cu 25% în anul 2017. Gradul de acoperire a importurilor de bunuri şi servicii la 31 decembrie 2018 a fost de 4,9 luni, în comparaţie cu 5,4 luni la 31 decembrie 2017. Gradul de acoperire a datoriei externe pe termen scurt, calculată la valoarea reziduală, cu rezervele valutare la BNR la 31 decembrie 2018 a fost de 74,6%, comparativ cu 79% la 31 decembrie 2017.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Scade numărul firmelor intrate...
Grupaj de știri.
Lichiditate solidă și aprecieri...
Donald Trump ar dori să vadă...
Eveniment de proporții la...
Hidroelectrica a semnat un...
Reformă de amploare la...
„Este prețul libertății” – așa...
Trump atacă dur China pentru că...
Carnajul bursier continuă pentru actorii din acest...
Poziție fermă a SUA împotriva...
Guvernul pregătește compensații...
Leul s-a apreciat ușor joi în...
Fondul suveran al Norvegiei, afectat de declinul pieței...
După ce a jucat încă de la...
În ședința de Guvern de astăzi,...
Guvernul urmează, în ședința de...
Guvernul amână sancțiunile pentru e-Transport până la...
Firme care întrețin spații...
Cătălin Leonte, Director...
ROBOR în ușoară creștere,...
Guvernul continuă Programul de...
Cristian Popa (BNR) spune că:...
După ce a controlat inflația,...
CEC Bank acordă și în 2025...
Trump pierde omul-cheie din...
După aproape 100 de zile de...
Banii vin la timp în luna mai,...