Codul fiscal și impozitul pe clădiri: decizie definitivă a Curții Constituționale
Curtea Constituțională a decis,...
Potrivit estimărilor oamenilor de știință, 1300 de focoase se află instalate pe rechete balistice intercontinentale, 300 de bombe nucleare de aviație sunt destinate bombardierelor nucleare, alte 150 se păstrează pe diferite baze din Europa. Restul formează rezerva de apărare de eventuale ”surprize tehnice și geopolitice”.
În plus, ministerul Energiei al SUA deține 2385 de unități de arme nucleare scoase din folosință, sporind, astfel, numărul focoaselor la 6185. Cele mai multe dintre ele sunt depoziatate la Kirtland Air Force Base, statul New York, unde sunt păstrate 2474 de unități de armament, alte 1785 aflându-se la uzina Pantex, din Texas, unde vor fi reciclate.
Citește și Bombă americană! Știe singură ce trebuie să facă
Cercetătorii consideră că, în total, există 24 de locuri de depozitare a armelor nucleare în 11 state americane și cinci în țări europene, inclusiv la baza Incirlik, din Turcia (50 focoase).
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Curtea Constituțională a decis,...
Guvernul urmează să aprobe prin...
Guvernul urmează să adopte o...
Selectarea ofertei de servicii...
Mercedes-Maybach SL 680...
Guvernul a adoptat o hotărâre prin care schimbă atât...
Piața monetară și cea a...
România rămâne principala...
Livrările de petrol rusesc prin...
Ministerul Finanțelor a...
O ordonanță de urgență care...
Ministerul Dezvoltării,...
Bucureștenii și turiștii care...
Producţia de gaze a României a...
Cea de-a 47-a ediţie a programului "Litoralul pentru...
Spotify va majora prețurile pe măsură ce investește în...
Un număr de 407.854 de persoane...
Decizie privind plata...
Bagdadul vizează independența...
Ministerul Investițiilor și...