ANAF poate calcula venituri „din pix”. Ordinul care sperie contribuabilii
Un ordin recent al Agenția...
În ierarhia ţărilor de origine a vizitatorilor străini în România, realizată după ponderea numărului de sosiri, pe primul loc se află Republica Moldova (19,99%), urmată de Bulgaria (17,28%), Ungaria (12,84%) şi Ucraina (10,48%). Cele mai puţine sosiri, respectiv 0,1%, au fost înregistrate din ţări precum Turkmenistan, Uzbekistan, Islanda, Jamahiria Arabă Libiană, Camerun, Costa Rica, Arabia Saudită, Kuweit sau Palestina.
Numărul de sosiri ale vizitatorilor străini înregistraţi la punctele de control de la frontierele României a fost, în trimestrul I 2019, de 2,228 milioane, în creştere cu 4,7% faţă de cel înregistrat în trimestrul I 2018. Sosirile vizitatorilor străini provin în majoritate din ţări situate în Europa (93,5%). De altfel, s-au înregistrat 1,147 milioane sosiri din ţările Uniunii Europene (51,5% din total sosiri), în creştere cu 3,2% faţă de trimestrul I 2018.
Citește și: Criză în Deltă. Hotelierii vor moldoveni și ucraineni
Comparativ cu trimestrul I 2018, în trimestrul l 2019 s-au înregistrat creşteri ale numărului de sosiri din Africa (11,6%), America (7,1%), Europa (4,8%) şi Asia (0,6%).
Punctele de control la trecerea frontierei unde s-au înregistrat cele mai multe sosiri în România au fost Otopeni (382.000 sosiri), Borş (210.400), Giurgiu (204.000) şi Albiţa (168.500).
Transportul rutier a fost cel mai utilizat de vizitatorii străini pentru a călători în România. Comparativ cu trimestrul I 2018, în trimestrul l 2019 s-au înregistrat creşteri atât pentru mijloacele de transport feroviar în ceea ce priveşte sosirile vizitatorilor străini în România (8,2%), cât şi la transportul rutier (5,7%).
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Un ordin recent al Agenția...
Autoritățile introduc noi...
Președintele Chinei, Xi...
Rata șomajului în formă...
Rusia a lansat în noaptea de...
Guvernul discută vineri o...
Proiectele de acte normative...
Februarie 2026 începe cu...
Ministerul Finanţelor a...
Perspectivele pieței de creditare în prima jumătate a...
Pensiile private obligatorii...
Piaţa spaţiilor de birouri din...
Tribunalul Galați a admis...
Consilierii generali ai Consiliul General al...
Autoritatea Vamală Română a...
Proiectul Economic@BNR, dedicat...
Românii au început anul 2026...
Indicele ROBOR la trei luni, în funcție de care se...
Consilierii municipali se...
Autoritățile fiscale, federația...
Deputatul USR Claudiu Năsui...