Disney a pierdut un privilegiu deținut de 50 de ani

Autor: DCBusiness Team
Data publicării:
Disney nu mai beneficiază de acest privilegiu
Disney nu mai beneficiază de acest privilegiu
Parlamentarii din Florida au votat pentru a retrage statutul special de autoguvernare al Walt Disney, pe fondul unei confruntări politice între companie și guvernator. Statutul conferea Disney puterea de a percepe taxe, de a construi drumuri și de a controla utilitățile pe terenurile parcului său.

Măsura este considerată în general ca o răzbunare pentru opoziția Disney față de așa-numita lege „Don't Say Gay”, potrivit BBC. Semnată de guvernatorul Ron DeSantis, aceasta interzice profesorilor din școlile primare să discute despre orientarea sexuală.

Joi, la îndemnul republicanului, Camera de Stat a adoptat un proiect de lege care ar retrage companiei puterea aproape totală pe care o are asupra districtului special în care se află parcul său tematic. Proiectul fusese deja adoptat de Senat.

Cunoscut sub numele de Reedy Creek Improvement District, acesta a fost creat printr-o înțelegere din 1967 între stat și Walt Disney Company.

Guvernatorul DeSantis precizase anterior că va promulga măsura. În urma votului, districtul special al Disney va fi dizolvat la 1 iunie 2023.

Abramovici ”vânează” case în Dubai. Diaspora rusă fuge de sancțiuni

Disney nu oferit comentarii.

Statutul său special a permis efectiv companiei să funcționeze ca propriul guvern municipal, cu propriul consiliu de supraveghere și departament de pompieri, și a însemnat că Disney ar putea chiar să își construiască propriul aeroport sau propria centrală nucleară, dacă dorește.

Acest statut i-a oferit gigantului din domeniul divertismentului libertatea de a scăpa de aproape orice intervenție birocratică timp de o jumătate de secol și se crede că l-a scutit de zeci de milioane de dolari în taxe și impozite. Este o parte a motivului pentru care Disney a ales să își construiască parcurile tematice în Florida, unde a devenit cel mai mare angajator privat al statului, cu aproximativ 80.000 de locuri de muncă

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Panouri fotovoltaice / sursa foto: Freepik.com
Înaltă tensiune / FOTO: Freepik
Flacără la aragaz / Foto: Freepik
ANAF

Ghid ANAF: Verificarea contribuțiilor sociale CAS și CASS

Orice român își poate verifica gratuit, online, situația...

Economii. Sursa: Freepik.com
Palatul Parlamentului / Foto: Freepik
Tren CFR
Ionuț Polexe, Value Proposition Director, PPC Energie
Foto: Pexels.com
Muncitori pe șantier / Foto: Unsplash
Președintele Nicușor Dan conduce ședința CSAT

Situaţia sistemului energetic al României, analizată în CSAT

Ministrul Energiei, Bogdan Ivan, a anuţat vineri, că va...

Paris. Foto: Mihai Ciobanu
Foto: Oana Pavelescu
PPC
Timpul de lucru. Foto: Freepik.com
foto: pexels.com
factura energie. Freepik.com
Banca Națională a României
Freepik.com

Start optimist la BVB: Majoritatea indicilor, în urcare

Bursa de Valori Bucureşti începe ziua pe verde:...

Fotografie de la cottonbro studio: https://www.pexels.com/ro-ro/fotografie/birou-masa-de-lucru-laptop-barba-i-6803551/
Paste. Foto: Freepik.com
Dosar. Foto: Pexels.com
Banca Naționala a României
Alexandru Nazare / Foto: gov.ro
Factură energie electrică

România, din nou în zona roșie a hărții energetice europene

Prețul energiei electrice în România a ajuns joi, 23...

Benzinărie Lukoil
Google / Foto: Unsplash
Un fermier culege boabe de cafea / Foto: Unsplash
Petroliști Aramco / Foto: Aramco

pixel