Dragoș Frumosu, despre industria berii: S-au împuținat fabricile

Autor: DCBusiness Team
Data actualizării:
Data publicării:
Fabrică de bere
Fabrică de bere
EXCLUSIV
Dragoş Frumosu, președintele Federaţiei Naţionale a Sindicatelor din Industria Alimentară – SINDALIMENTA a vorbit la emisiunea Totul despre bani despre evoluția industriei alimentare.

Președintele SINDALIMENTA a spus că în industria berii este o problemă, în sesnul că în România ”au rămas foarte puține fabrici românești de bere. Deci, în afară de acele fabrici, în număr impresionant totuși pentru România astăzi, de producție de bere artizanală, mai există o singură fabrică de bere de tradiție în România, cea de la Suceava. Restul au cam dispărut în acești, hai sa zic 25 de ani, să nu spun chiar 30 de ani. Fie au fost închise, fie au fost cumpărate de multinaționale, au funcționat câțiva ani de zile în totalitatea lor ca număr, după care s-a mărit capacitatea uneia și celelalte. Ușor, ușor au fost închise, lăsând în anumite zone foarte mulți șomeri. Dacă discutăm despre Reghin, dacă discutăm despre Hațeg, erau fabrici de bere cu tradiție, foarte mulți angajați lucrau acolo și prin închiderea lor au fost disponibilizați”, a explicat Frumosu.

Șeful federației a mai spus că în zone precum Reghin sau Hațeg oamenii își găsesc greu de lucru, în contextul închiderii fabricilor de bere.

Dragoș Frumosu a arătat că totuși există o tendință pozitivă în industria conservelor: ”Putem să spunem despre o revigorare în ultima perioadă pe zona de conserve de legume și fructe, deși și aici nu avem fabrici. Sunt cam 5 în total societăți comerciale cu o producție diversificată. Așa întâlnim, desigur, făbricuțe mai mici care fie fac sucuri din fructe, fie fac sucuri din legume. Dar o producție integrată, unde găsim și conserve de roșii și sucuri de roșii, și compoturi, și gemuri și dulcețuri sunt maximum cinci. Dar este o zonă care în ultima perioadă s-a revigorat destul de mult”, a mai precizat șeful SINDALIMENTA.

Mai multe informații puteți afla din emisiunea pe care o puteți urmări mai jos:

Youtube video image

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Ilustrație: Oana Pavelescu

ANAF, informare despre depunerea Formularului 100

Informaţii importante de la ANAF pentru contribuabili.

Freepik.com
Cu lista la cumpărături

TVA 11% sau 21%? Ghid complet al noilor cote de la 1 august

Cota redusă de TVA este păstrată doar pentru anumite...

Foto: Freepik.com
Colaj foto
Ilie Bolojan
Alexandru Nazare, ministrul Finanțelor
Salina Praid
Grevă / sursa foto: Freepik.com / EyeEm
David Popovici și Daniel Dines, CEO UiPath
Camioane de marfă
Rovinieta
Tanczos Barna
Sediul Ministerului Finanțelor / Foto: Silviu Matei / Agerpres
Foto: Freepik.com
BNR: Indice ROBOR
Petrișor Peiu

Viktor Orban lansează programul "Prima casă" în Ungaria

Orban mizează pe „prima casă” în campania pentru 2026.


pixel