Economia SUA a crescut semnificativ în ultimul trimestru din 2023

Autor: DCBusiness Team
Data actualizării:
Data publicării:
Rezerva Federală a SUA
Rezerva Federală a SUA
Economia SUA și-a menținut o creștere robustă în trimestrul al patrulea, încheind anul 2023 într-o notă pozitivă.

Această creștere este bazată pe activitarea consumatorilor și a întreprinderilor care au continuat să cheltuiască, relatează CNN.

Produsul intern brut a crescut cu o rată anuală, ajustată sezonier, cu 3,3% din octombrie până în decembrie, a raportat joi Departamentul Comerțului al SUA.

Aceasta a fost mai lentă decât rata de 4,9% din perioada iulie - septembrie, când consumatorii americani au cheltuit sume considerabile pe servicii și bunuri. Creșterea în 2023 a înregistrat în general o rată de 2,5%.

Totuși, PIB-ul din trimestru patru a depășit rata de 1,5% la care se așteptau economiștii, potrivit estimărilor FactSet. Forța economiei din ultimele luni ale anului 2023 a fost determinată de cheltuielile de consum, de investițiile întreprinderilor, de cheltuielile guvernamentale, de exporturi și de îmbunătățirea condițiilor din sectorul imobiliar.

Cheltuielile de consum, care reprezintă aproximativ două treimi din economia americană, au crescut cu o rată consistentă de 2,8% în trimestrul al patrulea, un ritm ușor mai slab decât cel de 3,1% din trimestrul precedent. Între timp, cheltuielile întreprinderilor au accelerat la o rată de 1,9%, în creștere de la 1,4%.

Raportul de joi privind PIB-ul arată că economia americană a încetinit puțin în ultimele luni, dar nu este clar dacă aceasta a fost o încetinire suficientă pentru ca Rezerva Federală să fie pe cale să reducă ratele dobânzilor în curând.

Guvernatorul Fed, Christopher Waller, un oficial influent al băncii centrale, a declarat într-un discurs la începutul acestei luni că, dacă "activitatea economică care pare să se fi moderat în trimestrul al patrulea din 2023 nu se va desfășura", atunci acest lucru ar putea întârzia reducerea ratelor dobânzilor. Așteptările de pe piață ca această primă reducere a ratei să aibă loc în martie s-au prăbușit în ultimele săptămâni.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Angajați
TVA / Foto: Freepik.com
masini de lux - FOTO: Freepik@maxmamchurov
Transportul aerian de mărfuri în România, în creștere cu aproape 10% în primele 9 luni din 2025 - FOTO: Freepik@eaktopapps

Recordul absolut pentru piața românească de artă sacră

O icoană pictată de Nicolae Grigorescu în tinerețe a...

Bursa de la București

Bursa de la București urcă

Bursa de Valori Bucureşti a înregistrat săptămâna aceasta creșteri importante

Covrigi. Foto: Freepik.com

Topul patiseriilor din România. Ce arată cifrele

Luca, Petru și Matei își împart piața patiseriilor.

București
Mai mulți angajați lucrează într-un birou / Foto: Freepik

ANAF. Reguli fiscale dure pentru multinaționale în 2026

Reguli noi, controale extinse și deduceri limitate:...

Tancuri rusești
Bani. Foto: Freepik.com

O primărie a fost amendată cu 70.000 de lei

Autoritățile au confiscat primul utilaj folosit ilegal...

Toți români vor avea un cont bancar
Ministerul Finanțelor
Vouchere de vacanță
Sediul Oracle din Austin, Texas
RCA

Ce noi reguli RCA se aplică de la 13 decembrie 2025

O parte dintre modificările aduse Legii RCA prin actul...

Scoaterea banilor din firmă se complică

Adio împrumuturi între firmă și asociat: ANAF schimbă tot

Împrumuturile între firme și asociați intră sub reguli...

Mima Lonea din Petrila
Pană de curent / Foto: Freepik
Dolari și aur / Foto: Freepik
trenuri / Foto: Freepik
Lukoil
Femei la cumpărături cu ocazia sărbătorilor de iarnă / Foto: Freepik
Stradă aglomerată / Foto: John Mitchell / Flickr
Netflix și Warner Bros.
Ghișeu / Foto: Arhivă
Ridesharing

Controale în ride-sharing: 12.358 de autoturisme suspendate

Amenzi de peste 3 milioane de lei și mii de mașini...


pixel