Educația rutieră. Cum se face în alte țări

Autor: Oana Pavelescu
Data actualizării:
Data publicării:
Educația rutieră se face de la cele mai fragede vârste
Educația rutieră se face de la cele mai fragede vârste
Educația rutieră ar trebui să înceapă în copilărie și să continue cu prin mesaje repetate în timpul adolescenței și chiar dincolo de această etapă a vieții.

De pildă, în Statele Unite ale Americii, educația rutieră se predă de la vârste mici, grădiniță, iar atunci când copii ajung la 14 sau 16 ani, școala îi instruiește pentru ca aceștia să poată obține permisul auto. Cu alte cuvinte, școala își asumă în totalitate educația rutietă a copiilor.

În Australia, lucrurile stau diferit. Aici, educația rutieră este preluată de Ministerul Transporturilor. Acest minister susține educația rutieră prin campanii educaționale, programe care au ca scop educarea și informarea școlarilor cât și asigurarea curriculei pentru profesorii care au nevoie atunci când predau cursurile respective.

Educație rutieră în școli. SONDAJ care nu lasă loc de interpretări

În Marea Britanie educația rutieră să predă la copiilor de la vârsta de 3 ani. Guvernul britanic este implicat direct în educația rutieră până la vârsta adolescenței. Think, o organizație guvernamentală care desfășoară campanii de informare și educare, oferă scheme de educație rutieră pentru copii iar profesorilor le asigură documentația didactică necesară pentru a preda regulile rutiere.

În Franța, educația rutieră este asumată de școli prin ministerul de resort și este un capitol căruia i se acordă o atenție deosebită. Lucrurile sunt luate atât de tare în serios încât elevii trebuie să obțină competențe pentru orice mod în care este utilizată strada până la acordarea primului ajutor. Etapele educației pornesc de la copilul pieton, copilul pasager, copilul conducând un vehicul (trotinetă, bicicletă, skateboard, etc) și ultima etapă, acordarea primului ajutor în caz de accident.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Sebastian Burduja / FOTO: Gov.ro
Bani / Foto: Freepik

Curs BNR. Leul câștigă teren, aurul devine tot mai scump

Banca Națională a României a anunțat cursul monedei...

Prăbușire de proporții / FOTO: Freepik
Goană după aur / FOTO: Freepik

HSBC prezintă trei scenarii favorabile pentru aur

Analiștii HSBC identifică mai multe scenarii în care...

Trilaterală / FOTO: Freepik
Sebastian Burduja
Dolari / sursa foto: Freepik.com
Ministrul Muncii

Simona Bucura-Oprescu, anunț despre pensii, la DC NEWS

Ministrul Muncii, Familiei, Tineretului și Solidarității...

Sisteme Patriot / FOTO: Wikipedia

Polonia cumpără rachete Patriot pentru o sumă uriașă

Polonia se pregătește să încheie un acord cu Statele...

Carne / FOTO: Freepik
Adrian Negrescu
Incendiu la un dealer Tesla din Roma
Cosmin Marinescu
Taxe / Foto: Freepik

Guvernul taie din ”Taxa pe stâlp”. Cine va plăti mai puțin

Guvernul reduce impozitul pe construcții la 0,5% pentru...

Pădure
Rafinărie / Foto: Freepik
Bursa de la Tokio / Foto: Héctor Romero / Flickr
Foto: Freepik.com
Roșiile românești nu apar timpuriu
Foto: Freepik.com
Fosta mină de grafit de la Baia de Fier, județul Gorj
Foto: Freepik.com

Preţul aurului a ajuns, luni, la un nou maxim istoric

Cotaţia aurului a atins un nivel record.

Donald Trump / Foto: Casa Albă
Știrile dimineții / Foto: Freepik

Știrile dimineții. Cinci informații pentru începutul zilei

Tehnologia bateriilor se pregătește de un salt major,...

China, UE / sursa foto: Freepik.com
Bursă / Foto: Freepik
Banca Națională a României

pixel