Șeful de la Samsung rupe tradiția! Cine va moșteni cârma companiei

Autor: Simona Haiduc
Data publicării:
A cerut iertare pentru faptele sale
A cerut iertare pentru faptele sale
Vicepreședintele Samsung Electronics și, practic, șeful Samsung Group, Lee Jae-yong, a declarat că nu va trasnfera responsabilitățile sale copiilor, relatează agenția Reuters.

La o conferință de presă, el a cerut iertare pentru că a participat la planurile de predare a controlului asupra grupului de companii Samsung.

”Promit că din acest moment nu vor mai exista certuri privind succesiunea”, a lansat Lee Jae-yong, recunoscând că este un subiect care îl preocupă de ceva timp, dar nu se putea decide ”dacă este sau nu cazul să dezvăluie public acest lucru”.

De asemenea, omul de afaceri a cerut iertare pentru că a creat probleme activității sindicatelor. El a promis angajaților Samsung că întreprinderea le va garanta toate drepturile.

Citește și Aceștia sunt cei mai doriți angajatori din România (STUDIU)

Președintele grupului Samsung, Lee Kun-Hee, a suferit, în 2014, un infarct și, de actunci, compania este condusă, practic, de fiul său, amintește Financial Times. În 2017, Lee Jae-young a fost acuzat de dare de mită mai multor firme care au avut legături cu fostul președinte sud-coreean, fiind condamnat la cinci ani închisoare.

În 2018, instanța de judecată a acceptat revizuirea dosarului și a schimbat verdictul pentru o pedeapsă cu suspendare. Lee Jae-young a fost eliberat după decizia tribunalului.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Salariu / Foto: pexels.com
Economii. Sursa: Freepik.com
Declaratia Fiscala Unica. Foto: AI Freepik.com
Intrarea în salina Praid / Foto: Alex Nicodim / Inquam Photos
Daniel Dăianu / Foto: ALEX MICSIK / AGERPRES FOTO

Afaceri cu ”aromă” de profit. O nouă nișă de lux în România

Industria aromatizării spațiilor – o nișă puțin...

Sef. Sursa: Freepik.com
Foto: AI Freepik.com

Rusia, în situaţia de a importa benzină

Se îngroaşă gluma pentru Rusia, după atacurile Ucrainei...

Fermier face curat într-o cocină / Foto: Freepik
Sofer. Freepik.com
Foto: Oana Pavelescu
Curtea Constituțională a României / Foto: Octav Ganea / Inquam Photos
Contabilitate / Foto: Freepik
Pensii private
Românii pot își pot accesa ăpropriile dosarele electronice de sănătate
Garda de Mediu / Foto: GNM

Arderi ilegale. Prima operațiune cu drone în Sintești, Ilfov

Garda de Mediu lansează prima acțiune cu drone împotriva...

RCA
Mihail Hodorkovski la Kiev, în 2014
Tren Coradia de la Alstom / Foto: Alstom
Radu Burnete
Foto: Pexels.com
Lingouri de aur
Foto: Pexels.com
Freepik.com
Petrol / FOTO: Freepik
Oameni pe strada / Foto: Freepik
Bani. Freepik.com
Fondul Monetar Internațional / Foto: Banca Mondială / Flickr

FMI taie drastic prognoza de creștere a economiei României

FMI a revizuit în scădere estimările privind evoluția...

Guvern. Foto: Mihai Ciobanu

pixel